Polskie filmy z szansą na nominacje do EFA 2018

Aż 8 polskich filmów i koprodukcji współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej powalczy o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. 21 sierpnia Europejska Akademia Filmowa ogłosiła 49 tytułów, które mają szansę na nominację.

Rekomendacje w kategorii Najlepszy Film Europejski

Wśród 49 tytułów ogłoszonych przez Europejską Akademię Filmową znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej:

  • „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego,
  • „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej,
  • „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej,
  • „Dowłatow” Aleksieja Germana jr,
  • „Litość” Babisa Makridisa,
  • „W cieniu drzewa” Hafsteinna Gunnara Sigurðssona,
  • „Ayka” Siergieja Dworcewoja,
  • „Kapitan” Roberta Schwentke.  

Ogłoszenie nominacji 10 listopada

W najbliższych tygodniach ponad 3500 członków Europejskiej Akademii Filmowej będzie wybierać kandydatów i kandydatki do nominacji w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser/Reżyserka, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka oraz Najlepszy Scenariusz. Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych zostaną ogłoszone 10 listopada podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli. O nominacjach za najlepsze zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, muzykę i dźwięk zdecyduje osobne jury.

„Zimna wojna” i „Kapitan”

Producentem „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego jest Opus Film. Film jest polsko-brytyjsko-francuską koprodukcją. Wcześniej film został doceniony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Łódzka firma jest również koproducentem niemiecko-polsko-francuskiej produkcji „Kapitan” w reżyserii Roberta Schwentke.

„Fuga”

„Fuga”, drugi film Agnieszki Smoczyńskiej, została wyprodukowana przez MD4. Film jest polsko-czesko-szwedzką koprodukcją. Premiera filmu odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. 

„Twarz”

Producentem filmu „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej jest firma Nowhere. Premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury. Za poprzedni film „Body / Ciało” Małgorzata Szumowska otrzymała m.in. nagrodę publiczności podczas 29. Gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu.

„Litość” i „W cieniu drzewa”

Koproducentem dramatu „Litość” („Pity”) w reżyserii Babisa Makridisa (grecko-polska koprodukcja) oraz tragikomedii „W cieniu drzewa” („Under the Tree”) w reżyserii  Hafsteinna Gunnara Sigurđssona (islandzko-duńsko-polska koprodukcja), które znalazły się w oficjalnej selekcji Europejskich Nagród Filmowych jest firma Madants.  

Madants to firma założona przez Klaudię Śmieję i Beatę Rzeźniczek, działająca od 2015 roku. Specjalizuje się w niezależnych koprodukcjach międzynarodowych. Do tej pory firma współprodukowała m.in. francuski film „High Life” w reżyserii Claire Denis, czy portugalsko-francusko-polski film „Porto” w reżyserii Gabe’a Klingera. W przeciągu dwóch lat Madants stała się jedną z najaktywniejszych polskich firm specjalizujących się w koprodukcjach międzynarodowych.

„Ayka”

„Ayka” Siergieja Dworcewoja jest koprodukcją pięciu krajów: Rosji, Niemiec, Polski, Kazahstanu i Chin. Producentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films. Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Za postprodukcję obrazu odpowiada polska firma Coloroffon Film. Postprodukcją dźwięku po stronie polskiej zajmowała się Joanna Napieralska. Aktorka grająca główną rolę w filmie, Samal Yeslyamova, otrzymała w tym roku nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

„Dowłatow”

„Dowłatow” w reżyserii Aleksieja Germana jr. jest koprodukcją rosyjsko-polsko-serbską. Polskim koproducentem filmu jest firma Message Film (Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik), a autorem zdjęć Łukasz Żal. W filmie wystąpili m.in. Piotr Gąsowski, Helena Sujecka i Hanna Śleszyńska. Scenografka filmu, Elena Okopnaja, otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Wyróżniający się wkład artystyczny. Warto dodać, że „Dowłatow” to już drugi film Germana, zrealizowany w koprodukcji z polskimi producentami, który uhonorowany został Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Poprzedni, „Pod elektrycznymi chmurami”, otrzymał tę nagrodę za zdjęcia na Berlinale 2015.

31. Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone 15 grudnia w Sewilli.

Więcej informacji: www.europeanfilmacademy.org lub www.europeanfilmawards.eu


21.08.2018