Polskie kino dla obokrajowców i spotkanie z teatrem w Iluzjonie

Po miesięcznej przerwie na ekran kina Iluzjon Filmoteki Narodowej powracają filmy z cyklu „The Best of Polish Movies”. W ramach cyklu będą prezentowane zarówno nowości, jak i klasyka polskiego kina z napisami angielskimi oraz hiszpańskimi.

 

Projekt będzie realizowany cyklicznie cztery razy w miesiącu w okresie od stycznia do grudnia 2011. Jest to kontynuacja przedsięwzięcia, które Filmoteka realizowała wspólnie z Urzędem Miasta st. Warszawy w 2010 roku, w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jak poprzednio, wybór pozycji obejmuje najbardziej reprezentatywne tytuły z archiwum Filmoteki Narodowej, a także z oferty dystrybutorów. Każdego miesiąca zaprezentowane zostaną trzy tytuły z napisami angielskimi i jeden z hiszpańskimi, dedykowane turystom, obcokrajowcom przebywającym w Polsce w sprawach biznesowych, a także wszystkim, dla których kino polskie może być obiektem zainteresowania niedostępnym ze względu na barierę językową. W styczniu seanse odbywają się w każdą środę o godzinie 20:00 w kinie Iluzjon w gmachu Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213, wejście A).

 

Program:

  • 5 stycznia: „Konopielka”, r. Witold Leszczyński, Polska 1981 91′ (nap. ang.)
  • 12 stycznia: „Kung-Fu”,  r. Janusz Kijowski, Polska 1979 110′ (nap. ang.)
  • 19 stycznia: „Lekcja martwego języka”,  r. Janusz Majewski, Polska 1979 100′(nap. ang.)
  • 26 stycznia: „Życie rodzinne”, r. Krzysztof Zanussi, Polska 1970 92′ (nap. hiszp.)

Natomiast 11 stycznia, o godz. 20.00 w Iluzjonie odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego „Kino/Teatr” organizowanego przez Filmotekę Narodową i Teatr Narodowy.

 

W ramach projektu zostanie zaprezentowany film „Henryk V” na podstawie sztuki Szekspira, w reż. Laurence Oliviera. Prelekcję przed filmem wygłosi Jarosław Komorowski – doktor habilitowany, pracownik Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, zastępca redaktora naczelnego „Pamiętnika Teatralnego”, dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej.

 

Szczegóły na www.fn.org.pl.

 

Informacja prasowa

04.01.2011