Polskie kino na MFF w Denver

W programie 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Denver silnie obecne jest polskie kino, któremu zostało poświęcona osobna sekcja. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-15 listopada 2015 r.

Polska sekcja w programie festiwalu

W tym roku, w sekcji prezentującej narodowe kinematografie, widzowie będą mogli zapoznać się z polskim kinem. Na festiwalu, w ramach prezentacji „Focus on a National Cinema: Poland”, zostanie pokazanych 7 filmów fabularnych, 2 dokumenty, 2 nieme filmy i krótki metraż. Tegoroczna obecność polskiej kinematografii w Denver przypada na 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zbiega się z 20. rocznicą przyznawanej na festiwalu nagrody Krzysztofa Kieślowskiego w konkursie na najlepszy pełnometrażowy film fabularny. Jednym z filmów, który będzie miał szansę zdobyć tę nagrodę jest „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza.

Polskie filmy w Denver

Na festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne: „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Demon” Marcina Wrony, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, „Strefa nagości” Urszuli Antoniak, „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej oraz „Warsaw by Night” Natalii Korynckiej-Gruz. Wśród dokumentów w programie polskiej sekcji znalazły się: „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz „Dotknięcie Anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego. W Denver zostanie także pokazany krótkometrażowy „Las cieni” Andrzeja Cichockiego oraz nieme filmy: „Bestia”, reż. Aleksander Hertz i „Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro. Wymienione wyżej polskie filmy będą także obecne w innych sekcjach.

MFF w Denver

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Denver organizowany jest przez Denver Film Society. Wydarzenie co roku przyciąga około 55 tysięcy widzów. Festiwal słynie z prezentowania filmów wyróżnionych nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz zwycięzców nagród Independent Spirit, na początku ich festiwalowej drogi, kiedy nie były one jeszcze dobrze znane szerokiej publiczności.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.denverfilm.org

28.10.2015