Polskie kino w programie Cairo International Film Critics Week

W dniach 13-19 listopada odbędzie się druga edycja Kairskiego Międzynarodowego Tygodnia Krytyków Filmowych (Cairo International Film Critics Week – CIFCW), który jest jednym z niezależnych programów 37. Kairskiego Festiwalu Filmowego (Cairo International Film Festival – CIFF).

Polskie filmy w konkursie

W tym roku, na festiwalu szczególnie mocno będzie reprezentowana Polska, za sprawą 7 filmów, które zostaną pokazane podczas największego i najstarszego festiwalu filmowego w Egipcie.

W konkursie CIFCW bierze udział 7 fabuł i dokumentów, wyprodukowanych w ciągu ostatniego roku. Udział w kairskim konkursie może wziąć debiut lub drugi film danego twórcy. W tegorocznej selekcji znalazły się również filmy: czesko-polska koprodukcja „Droga do Rzymu” Tomasza Mielnika i „Czerwony Pająk” Marcina Koszałki. Filmy te będą walczyć o dwie nagrody – dla najlepszego filmu i najlepszego aktora.

7 filmów z Polski w programie CIFCW

Tegoroczna edycja CIFCW będzie miała też swojego gościa specjalnego – organizatorzy zaprosili krytyka filmowego Błażeja Hrapkowicza, aby pokazał kairskiej publiczności 5 uznanych polskich filmów. Błażej Hrapkowicz wygłosi prelekcje przed następującymi tytułami: „Kanał”, „Ziemia obiecana”, „Przypadek”, „Dług” i „W ciemności”.

CIFCW jest organizowany przez Egipskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (Egyptian Film Critics Association – EFCA) pod przewodnictwem egipskiego krytyka i producenta filmowego Ahmeda Hassouny. Od początku przy organizacji festiwalu pracuje również Tomasz Kania – pomysłodawca tegorocznego przeglądu filmów polskich. Sam przegląd jest współorganizowany przez Ambasadę RP w Kairze i Stowarzyszenie Biznesmenów Egipsko-Polskich.

Więcej informacji:www.cairofilmcriticsweek.com.

27.10.2015