Polskie kino w Toronto

Na Festiwalu Filmowym w Toronto swoje światowe premiery miały 3 filmy współfinansowane przez PISF: „Baby Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Igor i podróż żurawi” Evgenego Rumana. Festiwal rozpoczął się 6 września i zakończy się w najbliższą niedzielę.

„Baby Blues”

Międzynarodowa premiera filmu „Baby Blues” odbyła się 10 września. Po projekcji widzowie spotkali się z ekipą filmu: reżyserką Katarzyną Rosłaniec oraz odtwórczynią głównej roli Magdaleną Berus. Publiczność pytała przede wszystkim o inspiracje i przygotowania do pracy na planie.

Film który rozpali intensywne emocje

O emocjach, jakie wywołał film Katarzyny Rosłaniec w Toronto najlepiej świadczą pierwsze recenzje „Baby Blues”, pojawiające się w kanadyjskiej prasie. -Jeśli szukacie filmu lekkiego to może nie być film dla was. Trudno nie zdenerwować się na niektóre postaci czy wydarzenia w tym filmie. Ale jeśli chcecie trafić na film, który rozpali intensywne emocje i uczucia, to sugeruję, abyście jak najszybciej obejrzeli „Baby Blues” – pisze w swojej recenzji William Brownridge z Toronto Film Scene.

Jak dorosnąć do odpowiedzialości

-To niepokojąca wizja współczesnego społeczeństwa – pisze natomiast Robert Bell z Exclaim! Magazine, chwaląc m.in. dobre ucho reżyserki do dialogów i wnikliwość obserwacji młodych ludzi. Kanadyjski krytyk Greg Klymkiw na swoim blogu pisze, iż Rosłaniec udało się pokazać pięknie i prawdziwie, jak dwójka bohaterów próbuje dorosnąć do odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą bycie rodzicem. Krytyk wspomina w tekście również o tym, jak wzruszył go „Baby Blues” dodając, że film obejrzał razem ze swoją córką.

„Imagine”

Premiera „Imagine” odbyła się również 10 września i zgromadziła szeroką publiczność. Niewątpliwie wpływ na wysoką festiwalową frekwencję miał artykuł w kanadyjskim magazynie The Arts Scene, gdzie film Andrzeja Jakimowskiego znalazł się wśród 24 najlepszych festiwalowych propozycji. Film polecał również dyrektor festiwalu Piers Handling w jednym z materiałów wideo. Po premierowym pokazie „Imagine” widzowie mieli okazję porozmawiać z reżyserem Andrzejem Jakimowskim, producentem Mikiem Downey’em oraz odtwórcą głównej roli, Edwardem Hoggiem. Padały m.in. pytania o przygotowania do pracy na planie. Aktor opowiedział o współpracy z osobą niewidomą, która na co dzień – podobnie jak główny bohater filmu – potrafi poruszać się dzięki echolokacji.

Zatrzymać widza w ciemnościach

W obszernej recenzji filmu Jared Mobarak z The Film Stage chwali wspólną pracę autora zdjęć Adama Bajerskiego oraz reżysera, której rezultatem jest odnalezienie kilku świetnych sposobów, by kamera podążając za niewidomymi właśnie widzów trzymała w ciemnościach, podczas gdy bohaterowie spacerują w słońcu. Poprzez zbliżenia na twarze aktorów możemy znakomicie odczytać ich myśli, gdy odbierają dźwięki, które umożliwiają im swobodne poruszanie się po mieście.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto

Festiwal w Toronto organizowany jest od 1976 roku. Impreza ta ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii – jedyne nagrody przyznawane są przez publiczność. W zeszłym roku w programie festiwalu znalazło się 6 filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „W ciemności” Agnieszki Holland,  „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Znieważona ziemia” Michale Boganim, „Kobieta z piątek dzielnicy” Pawła Pawlikowskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego i w sekcji filmów dla dzieci i widowni familijnej „Latająca maszyna” Martina Clappa.

 

Olga Domżała, Toronto

Marta Sikorska

13.09.2012