Polskie koprodukcje nominowane do Słowackich Nagród Filmowych

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej koprodukcje „Já, Olga Hepnarová” i „Czerwony Kapitan” zostały nominowane do Słowackich Nagród Filmowych.

Słowackie Nagrody „Słonko w sieci”

Słowackie Nagrody Filmowe „Słonko w sieci” przyznawane są przez Słowacką Akademię Filmu i Telewizji (SFTA) od 2004 roku. W tym roku nagrody zostaną przyznane w 15 kategoriach. Zwycięzców za rok 2016 poznamy 7 kwietnia.

„Já, Olga Hepnarová”

Czesko-słowacko-polska koprodukcja „Já, Olga Hepnarová” została nominowana do Słowackich Nagród Filmowych w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza kobieca rola drugoplanowa oraz najlepsza główna rola kobieca. W ostatniej kategorii nominowana do nagrody jest polska aktorka młodego pokolenia Michalina Olszańska.

Warto przypomnieć, że na początku marca „Já, Olga Hepnarová” została nagrodzona Czeskimi Lwami: dla najlepszej aktorki w głównej roli (Michalina Olszańska) oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Klára Melíšková).

„Já, Olga Hepnarová” to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: „Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci”. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

„Ja, Olga Hepnarová” jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego.

„Czerwony Kapitan”

Do Słowackich Nagród Filmowych nominowana jest także słowacko-czesko-polska koprodukcja „Czerwony Kapitan”. Film ma szansę na nagrody w kategorii: najlepsza scenografia, najlepsza drugoplanowa rola kobieca oraz najlepsza drugoplanowa rola męska.

Akcja filmu rozgrywa się w 1992 roku, w burzliwych czasach tuż po aksamitnej rewolucji, w momencie rozpadania się Czechosłowacji. W trakcie prac budowlanych przypadkowo zostaje odkryty szkielet noszący ślady tortur. Richard Krauz (w tej roli Maciej Stuhr) ambitny młody porucznik wydziału zabójstw, zaintrygowany tym makabrycznym znaleziskiem, za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Podążając za dowodami i poszlakami, Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła.  

Film jest międzynarodową koprodukcją firm ze Słowacji, Czech i Polski – Sokol Kollar, Fog’n’Desire, Mental Disorder 4 (Agnieszka Kurzydło) – zrealizowaną w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Film powstał ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia do filmu były realizowane w Bratysławie, Pradze i Krakowie. Ich autorem jest Kacper Fertacz. Premiera „Czerwonego Kapitana” w polskich kinach miała miejsce 26 sierpnia 2016 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

„Masaryk”

W kategorii najlepsza muzyka nominowany jest Michał Lorenc (wspólnie z czeskim kompozytorem Kryštofem Markiem) za ścieżkę dźwiękową do filmu „Masaryk” w reżyserii Juliusa Ševčíka. W marcu tego roku polski kompozytor za muzykę do tego filmu otrzymał Czeskiego Lwa.

Więcej informacji: www.sfta.sk/static/show/sun/about/actual

30.03.2017