Polskie krótkie filmy w Palm Springs

Aż cztery polskie krótkie metraże współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Palm Springs.

ShortFest

Międzynarodowy Festiwal ShortFest w Palm Springs jest jednym z największych festiwali dedykowanym krótkim metrażom w USA. Co roku do konkursu napływa ponad 5000 filmów z całego świata. 25. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-24 czerwca.

„Acid Rain”, reż. Tomek Popakul

„Acid Rain” to opowieść o niecodziennym spotkaniu gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka, z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Producentem filmu jest Animoon (Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek), w koprodukcji z FINĄ.

„Acid Rain” zdobył Nagrodę Vimeo na Festiwalu Sundance i Grand Prix na GLAS Animation Festival. Prezentowany był również w ramach sekcji konkursowej między innymi w Annecy i Rotterdamie. Miał też swój pokaz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hongkongu. Obecnie film można oglądać w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych i konkursie polskim na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Tomek Popakuł jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Zrealizował kilka filmów z czego dyplomowy „Ziegenort” – był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie.

„Odprawa” (ang. „The Briefing”), reż. Filip Drzewiecki

Podczas letniego obozu praktyk medycznych grupa studentów bierze pod opiekę swoich pierwszych pacjentów. Młodzi adepci będą musieli w krótkim czasie dorosnąć do bycia lekarzem i zmierzyć się ze swoim powołaniem. Wyraźny charakter filmu oddaje rytm pracy lekarzy. Wszystko dzieje się tu szybko, każdy przypadek jest nowością. Studenci próbują odnaleźć się w chaosie wydarzeń do momentu, gdy jeden z nich stanie przed najtrudniejszym wyzwaniem pracy lekarskiej.

Film inspirowany ideami Polskiej Szkoły Dokumentu.

Dokument Filipa Drzewieckiego powstał w ramach programu Studia Munka „Pierwszy Dokument”.

„Odprawa” była dotąd prezentowana między innymi na DOK Leipzig w Niemczech, Warszawskim Festiwalu Filmowym, Krakowskim Festiwalu Filmowym. Zakwalifikowała się też do konkursu na Festiwalu Short Shorts w Japonii.

Filip Drzewiecki, reżyser i montażysta filmowy, absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Montaż Filmowy. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM. Autor montażu filmu dokumentalnego Rafała Skalskiego „Mnich z morza”, którego premiera odbyła się w sekcji Semaine de la critique na 69. Festiwalu Filmowym w Locarno.

„Połączeni” (ang. „Connected”), reż. Aleksandra Maciejczyk

Film obserwuje parę 50-latków – Krzysztofa i Wiolę podczas jazdy na nartach. Krzysztof jest niewidomy, a Wiola jest jego przewodniczką. Wcześnie rano przygotowują się do jazdy. Krzysztof montuje na kaskach zestawy bluetooth, które połączą ich ze sobą. Wjeżdżają na szczyt góry wyciągiem krzesełkowym. Im wyżej się znajdują, tym więcej dowiadujemy się o ich życiu. Jednocześnie zmieniają się warunki atmosferyczne, gęstnieje mgła opadająca na stok. Kiedy Wiola i Krzysztof w końcu docierają na szczyt muszą się odnaleźć i połączyć we mgle. Krótka, prosta forma dokumentalna o miłości.

Dokument został wyprodukowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi.

Światowa premiera „Połączonych” odbyła się na festiwalu IDFA w 2018 roku. Od tamtej pory film Aleksandry Maciejczyk, studentki piątego roku Szkoły Filmowej w Łodzi brał udział w konkursach między innymi na Trento Film Festival we Włoszech i 28. Aspen ShortsFest w USA. Obecnie film pokazywany jest w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych i w konkursie polskim na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

„Bliscy” (ang. „Loved Ones”), reż. Zofia Kowalewska

Olga samotnie wychowuje dwie dorastające córki. Gdy jedna z nich trafia nagle do szpitala, Olga mierzy się nie tylko z chorobą dziecka – jest zmuszona spotkać się z byłym mężem, z którym od lat nie utrzymuje kontaktu. Próby uzyskania informacji o stanie zdrowia córki czy wspólna, rodzinna gra ujawniają wzajemne pretensje byłych małżonków. Wraz z pogarszającym się stanem zdrowia małej, napięcie między członkami rodziny rośnie, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Zrealizowana z czułością wobec bohaterów opowieść o dramatycznym doświadczeniu, które daje szansę przekroczyć dawne urazy i stać się na nowo rodziną.

Film został wyprodukowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Zakwalifikował się do konkursów na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 24. Festiwalu Filmowym w Wilnie i 21. Festiwalu Filmowym w Ismailii.

Zofia Kowalewska jest studentką trzeciego roku reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej dokument „Więzi” (prod. Studio Munka) znalazł się na tzw. krótkiej liście filmów mających szansę na nominację do Oscara® 2017. Film zdobył do tej pory 17 nagród na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.

Wszystkie cztery tytuły są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmów wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

Short Film Market

Na wydarzenie składają się nie tylko kinowe pokazy kilkuset filmów, ale również Short Film Market, na którym prezentowanych jest ponad 3000 produkcji. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie produkcji z Polski. W Palm Springs obecne będą m.in. trzy filmy z Warszawskiej Szkoły Filmowej: „Ticket”, reż. Nikita Tanadzhy, „Brzuch straszliwiej maszyny, wykrwawiającej się na śmierć”, reż. Marek Ułan-Szymański oraz „Aiva”, reż Ivan Bambalin.  

Oficjalna strona Festiwalu


30.05.2019