Polskie krótkie metraże na Sundance 2017

Aż trzy polskie filmy krótkometrażowe znajdą się w programie najbliższej edycji amerykańskiego festiwalu Sundance. Impreza odbędzie się w dniach 19-29 stycznia 2017 r. w Park City w stanie Utah.

Trzy filmy z Polski

Polskie kino na Sundance 2017 będą reprezentować następujące tytuły: fabuła „Skwar” Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza, animacja „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej oraz film dokumentalny „Więzi” Zofii Kowalewskiej.  

„Więzi”

„Więzi”. fot. Studio Munka/SFP

Film „Więzi” jest debiutem Zofii Kowalewskiej. Pracę nad dokumentem reżyserka rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku…  

Współfinansowany przez PISF film „Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej, zrealizowany w Studiu Munka, działającym przy SFP, znalazł się na oscarowej shortliście i powalczy o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Podczas festiwalu Sundance będzie prezentowany w sekcji Documentary Short Films.

„Skwar”

„Skwar”. fot materiały prasowe

Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę – podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia. „Skwar” Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza to ośmiominutowy film fabularny ze zdjęciami Zuzanny Kernbach. W rolach głównych wystąpili: Anna Milewska, Antoni Mitraszewski, Bruno Jasieński. Producentem filmu jest firma Solopan, a jego premiera odbyła się podczas 14. MFF Tofifest w Toruniu. Na festiwalu Sundance film zostanie pokazany w ramach sekcji International Narrative Short Films. 

„Cipka”

„Cipka”, fot. materiały prasowe

Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem… „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej (Szkoła Filmowa w Łodzi) powstała po opieką Mariusza Wilczyńskiego i Joanny Jasińskiej. Film ma już na swoim koncie kilka zwycięstw, m.in. zdobył nagrodę za najlepszą animację na 30. edycji American Film Institute Awards (AFI FEST) oraz nagrodę Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – „za surrealistyczną metaforę wolności człowieka”. Na festiwalu Sundance film zostanie zaprezentowany w ramach sekcji Midnight Short Films.

Polskie filmy nagradzane na Sundance

Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat są obecne i nagradzane w sekcjach konkursowych festiwalu Sundance. Na początku roku 2016 za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition nagrodzono Michała Marczaka za film „Wszystkie nieprzespane noce”. Film „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition.

W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W 2015  roku „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji. Także w roku 2013 „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych. Wszystkie te tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Nieulotne” to drugi film Jacka Borucha, który został pokazany podczas Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu „Wszystko, co kocham”.

MFF Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

Marta Sikorska


07.12.2016