Polskie krótkie metraże na Sundance 2018

Aż trzy polskie filmy krótkometrażowe znajdą się w programie najbliższej edycji amerykańskiego festiwalu Sundance. Impreza odbędzie się w dniach 18-28 stycznia 2018 r. w Park City w stanie Utah. 

Trzy filmy z Polski

Polskie kino na Sundance 2018 będą reprezentować następujące tytuły: fabuła „Deer Boy” Katarzyny Gondek, animacja „Czerń” Tomasza Popakula oraz film dokumentalny „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

„Deer Boy”

Film Katarzyny Gondek to opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy. Główne role w filmie zagrali Janusz Chabior, Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska, Eryk Maj oraz Mieszko Czachor. Ten krótki metraż jest polsko-chorwacko-belgijską koprodukcją. Wiodącymi producentami filmu są Paweł Kosuń i Agnieszka Janowska z Centrala Film. Koproducentami są belgijski Bekke Films, chorwacka Motion – Filmska Udruga oraz Stern Pictures, Alchemiq Studio, Studio Fandando, Studio PUK oraz The Fridge. Film  otrzymał wsparcie finansowe z Poznań Film Comission w ramach regionalnego funduszu filmowego oraz z Chorwackiego Centrum Audiowizualnego. Już na etapie rozwoju scenariusza historia o pół-dziecku, pół-jeleniu była rozwijana najpierw na Euro Connection w Clermont-Ferrand, a później na Nisi Masa European Short Pitch 2016, gdzie „Deer Boy” zdobył nagrodę za najlepszy pitching. Była to również część Wyszehradzkiego Forum Filmowego. „Deer Boy” to po „Figurze” już drugi film Katarzyny Gondek, który pokazany zostanie na Sundance Film Festival. Dla drugiej reżyserki filmu Kasi Szczerby to już trzecie Sundance, z kolei praca montażysty Jarka Piekarskiego pojawi się w Park City po raz drugi. Film do tej pory można było zobaczyć m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na  Festival du Nouveau Cinéma – FNC w Kanadzie. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Radiator IP Sales.

Więcej o filmie www.deerboy.pl.

„Wolta”

Zuzia ma 12 lat i od kilku trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę, podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest „górną”, zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły podnieść jej do góry. Staje się jasne, że jeśli Zuzia chce zostać w drużynie będzie musiała znaleźć nową rolę w grupie. Producentem filmu jest Studio Munka – SFP. Koproducentem i producentem wykonawczym „Wolty” jest Magdalena Bryk. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Wolta” jest już laureatem festiwalu Hot Docs, znalazła się także w programie festiwali takich jak IDFA, Hot Springs czy GZDOC w Chinach.

Więcej o filmie www.studiomunka.pl.

„Czerń”

Film jest polsko-japońską koprodukcją i opowiada o parze astronautów uwięzionych na stacji orbitalnej w wyniku toczącej się bardzo szybko wojny nuklearnej na dole. Stracili kontakt z Ziemią, wszystkie próby nawiązania łączności pozostały bez odpowiedzi. Wszystko co mogą teraz zrobić, to oglądać grzyby atomowe na powierzchni Ziemi i próbować jakoś przeżyć razem. Animacja była już pokazywana na 40 międzynarodowych festiwalach. Tomasz Popakul jest absolwentem  PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też  scenariopisarstwo. Zrealizował 8 krótkometrażowych filmów animowanych, a jego „Ziegenort” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobył liczne nagrody na całym świecie. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC).

Polskie filmy nagradzane na Sundance

Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat są obecne i nagradzane w sekcjach konkursowych festiwalu Sundance. Na początku roku 2016 za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition nagrodzono Michała Marczaka za film „Wszystkie nieprzespane noce”. Film „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition.

W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W 2015  roku „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji. Także w roku 2013 „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych. Wszystkie te tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Nieulotne” to drugi film Jacka Borucha, który został pokazany podczas Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu „Wszystko, co kocham”.
MFF Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

Marta Sikorska


05.12.2017