Polskie krótkie metraże nagrodzone w Busan i Jenie

„Czułość”, film dyplomowy absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej Emilii Zielonki, zdobył nagrodę Excellence Award for Best Picture w Konkursie Międzynarodowym 33. Busan International Short Film Festival oraz został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym (Best Shortfilm) na 17. cellu l”art International Short Film Festival w Jenie. Dodatkowo w Busan została wyróżniona Wiktoria Szymańska za film „7 owiec”.

Nagrody w Busan

Selekcjonerzy festiwalu w Busan w tym roku do Konkursu Międzynarodowego wybrali 54 tytuły spośród ponad 4000 zgłoszonych filmów.

„Czułość” angażuje pełnym napięcia, kontrowersyjnym tematem aborcji z godną podziwu szczerością. Zielonka jednak zamiast brać stronę w debacie, portretuje wnikliwy i wielopłaszczyznowy portret pary ze szczególną dynamiką emocjonalną. „Czułość” to cenny impuls na rozpoczęcie dialogu, ośmiela, aby zmierzyć się z tematem nie jako abstrakcyjną ideą, ale prawdziwym, przeżytym doświadczeniem.” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Jury tego samego Konkursu wyróżniło również film Wiktorii Szymańskiej „7 owiec”, który „poprzez naśladujące sen zdjęcia wyczarowuje samotny świat młodej dziewczynki mieszkającej na wsi z podstarzałym pasterzem. Widmo seksualnego wykorzystywania rzuca cień na film nie definiując tematyki i nie przytłaczając portretu pełnej wyobraźni i niezależnej młodej dziewczynki, której wrażliwość i wizja świata stają się filmową rzeczywistością.”

Więcej informacji na stronie festiwalu www.bisff.org.

„Czułość” nagrodzona w Jenie

Film Emilii Zielonki doceniło również jury 17. cellu l”art International Short Film Festival w Jenie honorując go nagrodą za najlepszy film krótkometrażowy. Do konkursu zgłoszono ponad 700 filmów, z których wybrano 32.

Więcej informacji na stronie festiwalu cellulart.de.

Na podstawie informacji prasowej

06.05.2016