Polskie nominacje do nagród IDFA

21 listopada podczas 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) ogłoszono nominacje do głównych nagród tej imprezy. Wśród nominowanych znalazły się filmy polskich twórców.

 

Ceremonię wręczenia nominacji, która odbyła się w Marie-Stella-Maris IDFA Cafe, poprowadził Sean Farnell – selekcjoner festiwali Hot Docs i Toronto oraz promotor filmów dokumentalnych. W ośmiu konkursowych kategoriach polscy twórcy uzyskali dwie nominacje.

Konkurs Filmów Studenckich

Jury Konkursu Filmów Studenckich w składzie Arto Halonen (Finlandia), Vanja Kaludjercic (Włochy)  i Herman de Wit (Holandia) spośród piętnastu szkolnych filmów z całego świata wybrało trzy filmy, które będą ubiegać się o nagrodę w tej sekcji. Obok „Rogalika” Pawła Ziemilskiego (PWSFTviT w Łodzi) wybrano niemiecki film „Beyond Wriezen” Daniela Abma oraz koprodukcję szkocko-hiszpańską „Pablo’s Winter” Chico Pereiry.

Nominacja dla filmu współfinansowanego przez PISF

Nominację dla polskiego filmu przybliżył jeden z jurorów Herman de Wit: – Wyróżniliśmy film, który poprzez zapadające w pamięć obrazy  pokazuje mieszkańców polskiej wioski podczas okresu świąt Bożego Narodzenia. – Rogalik to nazwa wioski, w której pracuję od kilku lat – mówił Paweł Ziemilski odbierając nominację. – Po tym doświadczeniu pomyślałem, że warto zrobić film, który będzie opowiadał o mojej relacji z tym miejscem – dodawał.

Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych

Jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych w składzie Susan Froemke (USA), Michael Glawogger (Austria), Maria Goos (Holandia), Jørgen Leth (Dania) i Kenneth Turan (USA) spośród szesnastu dokumentów z całego świata nominowało do głównej nagrody festiwalu trzy filmy.

 

Zrealizowany w Polsce film „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” jest ostatnią częścią trylogii opisującej życie więźniów zrealizowaną przez Janusza Mrozowskiego. Film jest koprodukcją polsko-francuską, wyprodukowaną przez firmę Filmogene.

Film o przestępcy i karze

O nominacji dla polskiego filmu opowiedziała jedna z jurorek, holenderska dramatopisarka Maria Goos: – Wyróżniliśmy film opowiadający o dwudziestoośmioletnim przestępcy, w którym nie jest pokazane, jak odsiadywanie wyroku działa na więźnia, ale pozwala się właśnie widzowi bezpośrednio doświadczyć, czym jest pobyt w więzieniu. Niestety, Janusz Mrozowski wyjechał już z Amsterdamu i nie mógł osobiście odebrać nominacji. Obok polskiego filmu nominacje uzyskały amerykański film „First Cousin Once Removed” Alana Berlinera oraz „The Gatekeepers”, koprodukcja francusko-izraelsko-niemiecko-belgijska w reżyserii Dror Moreha.

 

Ceremonia wręczenia nagród 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie odbedzie się w piątek 23 listopada.

 

Więcej informacji o nominacjach: www.idfa.nl.

 

Marta Sikorska

22.11.2012