Polskie premiery kinowe 10 marca

W najbliższy piątek, 10 marca do kin wejdzie współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej międzynarodowa koprodukcja „Światło i cień” oraz niezależna produkcja „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.

„Światło i cień”

„Światło i cień”, turecko-niemiecko-polsko-francuska koprodukcja w reżyserii Yesim Ustaoglu, jest dramatem psychologicznym o spotkaniu dwóch Turczynek pochodzących z różnych światów. Charyzmatyczna, żyjąca w pozornie udanym małżeństwie Chehnaz pracuje jako psychiatra w odległym nadmorskim miasteczku. Pod jej opiekę trafia w stanie szoku młodziutka Elmas, siłą wydana przez ojca za mąż, za dalekiego krewnego. Chehnaz rozpoczyna trudną terapię, żeby dotrzeć do dziewczyny, która zostaje oskarżona o zabójstwo swojego męża i despotycznej teściowej, jednak nic nie pamięta z feralnej nocy. To spotkanie zmieni życie obu kobiet.

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na MFF Toronto w 2016 roku, w Polsce prezentowany był na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na Orlen Cinergia w 2016 roku. „Światło i cień” zdobyło najważniejsze nagrody na festiwalu w Antalyi w Turcji –  za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszą aktorkę.

Obraz zmontowała Agnieszka Glińska. Autorem muzyki do filmu jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Polskimi koproducentkami są Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja (Aeroplan Film). Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest firma Madness.

„Wyklęty”

„Wyklęty” jest niezależną produkcją w reżyserii Konrada Łęckiego. Akcja filmu toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. Jej bohaterami są członkowie antykomunistycznego zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. 

Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939, po 1945 roku związanego ze strukturami ZWZ-AK. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią widzowie odnajdą w postaci „Lola”, granej przez Wojciecha Niemczyka.

„Wyklęty” jest pełnometrażowym reżyserskim debiutem fabularnym Konrada Łęckiego, który jest także scenarzystą filmu oraz debiutem producenckim Fundacji Między Słowami. W głównych rolach w filmie wystąpili m.in.: Wojciech Niemczyk, Janusz Chabior, Jarosław Witaszczyk, Robert Wrzosek, Łukasz Pruchniewicz, Ignacy Gogolewski.

Zdjęcia do filmu „Wyklęty” rozpoczęły się w 2014 roku. W początkowym etapie film powstawał dzięki prowadzonej przez producenta społecznej zbiórce pieniędzy. W 2016 roku strategicznym mecenasem filmu została spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Dzięki niej oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza możliwe było dokończenie filmu.

Dystrybutorem obrazu jest firma Kondrat – Media. Patronat nad filmem objął Prezydent RP Andrzej Duda. 

06.03.2017