Polskie premiery kinowe 21-22 marca

21-22 marca do polskich kin wejdą trzy filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” Tomasza Szafrańskiego, niemiecko-francusko-polsko-chińska koprodukcja „Kapitan” Roberta Schwentke oraz „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza.

„Ciemno, prawie noc”

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra.

fot. Adam Golec/Aurum Film

Film w reżyserii Borysa Lankosza to kryminał, na podstawie nagrodzonej Nike książki Joanny Bator o tym samym tytule. Za scenariusz odpowiada reżyser oraz Magdalena Lankosz, za zdjęcia Marcin Koszałka. Muzyka – Marcin Stańczyk, montaż – Magdalena Chowańska, kierownictwo produkcji – Anna Palka i Robert Feluch. Film wyprodukowało Aurum Film, a producentami Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

W rolach głównych wystąpili: Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Rafał Maćkowiak, Jerzy Trela, Eliza Rycembel.

Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dystrybucja Kino Świat. 

„Władcy przygód. Stąd do Oblivio”

Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio – czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć superprzygodę. Uruchamiając tajemniczy gramofon, przypadkiem sprowadzą do ziemskiego wymiaru Eddiego – uciekiniera z krainy Oblivio. Skierują tym samym na siebie gniew Łowców Głów, którzy za wszelką cenę będą chcieli ukarać zbiega. „Za wszelka cenę” oznacza, że nie zawahają się zdeatomizować każdego, kto stanie im na drodze. Czy Frankowi i Izce uda się uratować Eddiego? Czy ich przyjaźń przetrwa pomimo problemów, które czekają ich po drodze?

fot. Jarosław Sosiński

Film w reżyserii Tomasza Szafrańskiego to kolejny film familijny współfinansowany przez PISF. Za produkcję odpowiada Dogoda Media, producentami są Marcin Ksobiech i Paweł Jadczak. Autorem zdjęć jest Michał Grabowski, za kostiumy odpowiada Zuzanna Markiewicz, za montaż Adam Kwiatek, a za charakteryzację Dorota Hayto i Maria Ciernioch. W rolach głównych wystąpili: Kamila Bujalska, Alicja Dąbrowska, Weronika Kaczmarczyk, Szymon Radzimierski i Maciej Makowski.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dystrybucja Mówi Serwis. 

„Kapitan” (der Hauptmann)

Film w reżyserii Roberta Schwentke to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów.

fot. materiały prasowe

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film. „Kapitan” zdobył już kilka nagród, m.in. dla najlepszego europejskiego dźwiękowca (André Bendocchi- Alves, Martin Steyer) podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych w 2018 r.

Dystrybucja: Aurora Films


18.03.2019