Polskie premiery kinowe 21 kwietnia

21 kwietnia do polskich kin wejdą trzy filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Zud” Marty Minorowicz, „Bikini Blue” Jarosława Marszewskiego oraz „Mały Jakub” Mariusza Bielińskiego.

„Zud”

Film był pokazywany w konkursie Generation Kplus w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Tytułowy Zud to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo. Od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać  wyścig, zależy los i byt jego rodziny. Intensywna relacja pomiędzy chłopcem, jego ojcem i zwierzęciem pokazuje, jak bardzo natura potrafi zawładnąć ludzkim życiem. Z konfrontacji z siłą stepu, nikt nie wychodzi bez szwanku – piszą twórcy filmu.

„Zud” to debiut fabularny Marty Minorowicz. Film jest koprodukcją polsko–niemiecką. Zdjęcia do filmu realizowane były w Mongolii. W rolach głównych wystąpili prawdziwi nomadowie, Sukhbat Batsaikhan (Sukhbat) i Batsaikhan Budee (ojciec). Również w pozostałych rolach obsadzeni zostali rdzenni mieszkańcy mongolskiego stepu. Scenariusz napisali Marta Minorowicz i Kenneth McBride. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Chorzępa, za montaż odpowiedzialna jest Beata Walentowska.

Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films, z niemieckiej Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film. Film wyprodukowano dzięki współfinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Eurimages, FFA Filmförderungsanstalt i Medienboard Berlin – Brandenburg, programu MEDIA. Projekt rozwijany był m.in. w ramach warsztatów EAVE, Programu NIPKOW i Dragon Forum. Za sprzedaż międzynarodową filmu odpowiada Manuela Buono z firmy Slingshot Films. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Against Gravity.

„Bikini Blue”

Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Głównymi bohaterami są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski i Dora, młoda Angielka. Pewnego dnia w ich sielskie życie wkrada się choroba Eryka i ścigająca, zatajona przed żoną, przeszłość. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Jarosław Marszewski. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski. Za scenografię odpowiada Katarzyna Filimoniuk, a za kostiumy Barbara Sikorska-Bouffał. Muzykę do filmu skomponował Bartosz Chajdecki. Film zmontował Jarosław Kamiński. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Tomasz Kot i Lianne Harvey. Film wyprodukowało Studio Filmowe Zebra. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją zajmuje się Best Film.

„Mały Jakub”

Jakub nie może pozbyć się wrażenia, że gdy przebywa w pracy, ktoś nieustannie zakrada się do jego mieszkania. Przypuszczenia potwierdzają się, gdy przyłapuje intruza na gorącym uczynku. Jest nim kilkunastoletni chłopiec, jego imiennik – Jakub. Spotkanie z nieproszonym gościem stanie się dla mężczyzny szansą do zmierzenia z odległymi, nie zawsze wygodnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Konfrontacja ta będzie również początkiem do zdobywania wiedzy o samym sobie – niespodziewanej, mrocznej, zepchniętej gdzieś poza granice codziennego postrzegania…

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Mariusz Bieliński. „Mały Jakub” jest jego fabularnym debiutem. Autorem zdjęć do filmu jest Arkadiusz Tomiak. Scenografię stworzył Andrzej Haliński, a kostiumy Katarzyna Adamczyk. Muzykę do filmu skomponował Tomasz Łuc. Film zmontowała Milenia Fiedler. W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Mirosław Baka, Jan Sączek, Eryk Lubos i Dorota Kolak.Producentem filmu jest WFDiF. „Mały Jakub” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem jest Kino Świat. 

19.04.2017