Polskie premiery w Toronto

Polskie filmy w Toronto
„Imagine”, „Baby Blues”, „Igor i podróż żurawi”

 

Na zbliżającym się Festiwalu Filmowym w Toronto odbędą się światowe premiery polskich filmów: „Baby blues” Katarzyny Rosłaniec oraz „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. Swoją premierę będzie też miała koprodukcja z polskim udziałem, „Igor i podróż żurawi” w reżyserii Evgany’ego Rumana.

Polskie filmy w sekcji Contemporary World Cinema

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto ogłosili listę filmów, które znajdą się w tegorocznym programie. W sekcji Contemporary World Cinema, prezentującej najciekawsze i najnowsze dokonania światowego kina pokazane zostaną filmy „Baby Blues” Katarzyny Rosłaniec oraz „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego.

 

W sekcji filmów dla dzieci pokazana zostanie natomiast izraelsko-polsko-niemiecka koprodukcja współfinansowana przez PISF: „Igor i podróż żurawi” w reżyserii Evgany’ego Rumana.

Film o nastoletniej matce

Dla mnie jest to film o tym, że nastolatki (…) te dziewczynki czują się takie samotne, niekochane przez nikogo, że nie mają kogo kochać i nikt ich nie kocha, więc sobie rodzą dziecko (…). Jest to dziwne i smutne troszeczkę, że w tym wieku one już coś takiego odczuwają , żeby w sobie zabić taką pustkę – mówiła w rozmowie z PISF reżyserka. Warto wspomnieć, że poprzedni film Katarzyny Rosłaniec „Galerianki” został zaprezentowany w sekcji Discovery festiwalu w Toronto w 2009 roku.

 

Producentem filmu jest Zentropa Polska. Film opowiada o nastoletniej matce (Magdalena Berus), która zdecydowała się na dziecko, żeby mieć kogoś „do kochania”. W filmie obok debiutujących aktorów zagrały m.in. Katarzyna Figura, Magdalena Boczarska i Renata Dancewicz.

Inne odbieranie świata

„Imagine” Andrzeja Jakimowskiego opowiada o Ianie, charyzmatycznym instruktorze niewidomych, który rozpoczyna zajęcia z pacjentami prestiżowej kliniki okulistycznej. Opiekun uczy ich orientowania się w przestrzeni. Jedna z metod, której sam używa, polega na echolokacji. Jego niestandardowe podejście staje się wyzwaniem nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu kliniki. Wkrótce obiektem szczególnego zainteresowania nauczyciela staje się jego podopieczna Ewa – młoda, niezwykle wrażliwa i zamknięta w sobie pacjentka. Ian, sam niewidzący, postanawia wyprowadzić Ewę poza klinikę.

 

Producentami „Imagine” są Film and Music Entertainment Ltd., Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników, KMBO, Filmes do Tejo. W filmie występują między inymi: Alexandra Maria Lara, Edward Hogg, David Atrakchi, Melchior Beslon

Toronto – ważna impreza na festiwalowej mapie

Festiwal w Toronto jest uznawany za jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych za Oceanem. Organizowana od 1976 roku impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii – jedyne nagrody przyznawane są przez publiczność. W ubiegłych latach w programie festiwalu znalazło się wiele polskich filmów. Tutaj odbyły się światowe premiery takich tytułów jak „Róża” Wojciecha Smarzowskiego czy „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 6-16 września.

Program projekcji polskich filmów i koprodukcji

 • „Baby Blues” Katarzyny Rosłaniec – sekcja Contemporary World Cinema:
  10 września – 18:00 Cineplex Yonge & Dundas 9
  12 września – 21:00 Cineplex Yonge & Dundas 4
  15 września – 12:15 Cineplex Yonge & Dundas 2
 •  

 • „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego – sekcja Contemporary World Cinema:
  10 września – 21:00 Cineplex Yonge & Dundas 3
  12 września – 18:00 Cineplex Yonge & Dundas 4
  15 września – 16:00 Jackman Hall (AGO)
 •  

 • „Igor i podróż żurawi” Evgany’ego Rumana – sekcja TIFF Kids:
  8 września – 12:45 TIFF Bell Lightbox 3
  15 września – 12:00 Cineplex Yonge & Dundas 9

Więcej o 37. MFF w Toronto: www.tiff.net.

16.08.2012