Polskie produkcje na 39. MFF w Moskwie

22 czerwca rozpoczął się 39. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. W programie nie zabrakło polskich akcentów. Festiwal potrwa do 29 czerwca.

„Zagraj ze mną” w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

„Zagraj ze mną”. fot. WRiTvUŚ

Wśród 10 konkursowych filmów krótkometrażowych z całego świata Polskę reprezentuje fabuła „Zagraj ze mną” Mileny Dutkowskiej (WRiTvUŚ). „Liza przyjeżdża do swojego kuzyna, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje powracają do zabaw, w jakie mieli zwyczaj grać w dzieciństwie. W swoich prowokacjach wydają się być niepokonani, do czasu kiedy spotykają Roberta, który jako jedyny nie daje się nabrać. Zaintrygowani jego postawą, zapraszają go do swojego hermetycznego świata” – możemy przeczytać w opisie filmu, który otrzymał Wyróżnienie Honorowe podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Autorem zdjęć do „Zagraj ze mną” jest Igor Połaniewicz. W filmie wystąpili m.in. Jaśmina Polak, Marek Nędza i Patryk Szwichtenberg.

W pozakonkursowej Panoramie Filmów Krótkometrażowych zostanie natomiast zaprezentowany film dokumentalny „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Film ten otrzymał wyróżnienie podczas festiwalu Hot Docs w Kanadzie.

„Powidoki” i „Pokot” w sekcji Euphoria of the Fringes

Euphoria of the Fringes (Euforia na obrzeżach) to sekcja, w której organizatorzy festiwalu w Moskwie prezentują kino mistrzów spoza Europy Zachodniej. W tegorocznym programie wśród 9 tytułów Polskę reprezentują 2 filmy: „Powidoki” Andrzeja Wajdy oraz „Pokot” Agnieszki Holland. W tej sekcji zaprezentowana zostanie również rumuńsko-francusko-polska koprodukcja „Nieprawi” („Ilegitim”) w reżyserii Adriana Sitaru. Natomiast w sekcji The Time of Women, prezentującej twórczość kobiet reżyserek znalazła się koprodukcja grecko-polska „Park” w reżyserii Sofii Exarchou ze zdjęciami Moniki Lenczewskiej.

„Twój Vincent” w sekcji Pokazy Specjalne

Wśród 12 filmów pokazywanych w Moskwie w ramach Pokazów Specjalnych znalazła się pełnometrażowa animacja „Twój Vincent” („Loving Vincent”) autorstwa Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy otrzymał Nagrodę Publiczności.

W jury FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych) podczas 39. MFF w Moskwie zasiada polski medioznawca, filmoznawca i pedagog prof. Wiesław Godzic.

Polacy na festiwalu w Moskwie

Polscy twórcy byli wielokrotnie nagradzani na MFF w Moskwie. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych podczas 36. edycji tej imprezy. W 2013 r. konkurs filmów dokumentalnych wygrał z kolei Paweł Łoziński filmem „Ojciec i syn”. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany Najlepszym Filmem w sekcji „Perspectives”. W 2009 roku „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymała Nagrodę Publiczności. Na festiwalu prezentowane były w ostatnich latach m.in. takie tytuły jak „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego (2013 r.), „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego (2016 r.) czy „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego (2014 r.).

Więcej informacji o 39. MFF w Moskwie: www.39.moscowfilmfestival.ru.

Marta Sikorska

22.06.2017