Polskie produkcje na 61. MFF w San Sebastián

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zostanie pokazany w pozakonkursowej sekcji Zabaltegi na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, który odbędzie się w dniach 20-28 września 2013. Do przeglądu filmów studenckich zakwalifikowała się etiuda „Sceny sprzed” w reżyserii Aleksandry Maciuszek.

„Drogówka” w sekcji Zabaltegi

Film „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego zakwalifikował się do sekcji Zabaltegi, prezentującej nowe produkcje. Oprócz polskiej „Drogówki” widzowie zobaczą w ramach sekcji 17 innych filmów m.in. zremasterowaną wersję „Aleksandra” Oliviera Stone’a, „New World” Park Hoon-Junga i „Cutting Grass” Asiera Altuna.

„Sceny sprzed” w przeglądzie filmów studenckich

W tym roku do międzynarodowego przeglądu filmów studenckich zakwalifikowała się polsko-kubańska etiuda dokumentalna „Sceny sprzed” („Escenas previas”) w reżyserii Aleksandry Maciuszek. Film, który otrzymał nagrodę Srebrnego Smoka na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym, opowiada historię Kubańczyka Enrique, który mieszka razem ze swoją córką i kilkunastomiesięcznym wnukiem. Lekarze zdiagnozowali u niego nieuleczalną chorobę płuc i obliczyli, że do końca życia zostało mu najwyżej pięć miesięcy. Mimo złych wiadomości życie rodzinne płynie swoim dotychczasowym rytmem, a mały Luís Enrique rośnie pod bacznym okiem dziadka, który nie przestaje snuć kolejnych planów.

MFF w San Sebiastián

Festiwal w San Sebastián jest jedną z ważniejszych imprez filmowych na świecie. Odbywa się od 1953 roku. Wśród polskich filmowców nagrodzonych podczas poprzednich edycji są m.in. Janusz Morgenstern (Srebrna Muszla dla najlepszego reżysera w 1967 roku za film „Jowita”), Andrzej Wajda (Złota Muszla w 1980 roku za film „Dyrygent”), Radosław Piwowarski (Złota Muszala w 1985 roku za film „Yesterday”), Mirosław Bork (Srebrna Muszla dla najlepszego reżysera w 1989 roku za film „Konsul”).

 

61. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian odbędzie się w dniach 20-28 września 2013.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sansebastianfestival.com.

 

Paulina Bez

13.09.2013