Polskie produkcje na festiwalu w Annecy

Krótkometrażowy film „On Time” Zbigniewa Czapli, animacje „Zieleń” Karoliny Kajetanowicz, „Świątynia Ukwiału” Justyny Pazdan, „Oderwanie” Sylwii Zawili oraz „Furia” Julii Siudy, a także animowany zwiastun autorstwa Davida Štumpfa oraz filmy Tomasza Popakula – „Księżyc” (z cyklu „W domu”) i Marka Skrobeckiego – „Bobaski i Miś” odc. „Baloniki” znalazły się w sekcjach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Tegoroczna edycja odbędzie się od 14 do 19 czerwca.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie i najstarszy w Europie – jego pierwsza edycja odbyła się w 1960 roku. Nagrodzone tam filmy, wyróżnione Le Cristal d’Annecy i Nagrodą Specjalną Jury, trafiają często na listę propozycji mogących uzyskać nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Laury na festiwalu zdobywały tam już produkcje współfinansowane przez PISF. W 2012 roku polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” Ancy Damian otrzymała Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych, a rok później najlepszą animacją w konkursie studenckim został film „Ab-ovo” w reż. Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. W 2017 roku „Twój Vincent” Doroty Kobieli otrzymał Nagrodę Publiczności, a w 2019 film Piotra Milczarka „Deszcz” zdobył nagrodę Jeana-Luca Xiberrasa dla najlepszego debiutu w konkursie filmów krótkich. Ostatnim sukcesem jest wyróżnienie jury w konkursie głównym, które otrzymał film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Polska obecność w tegorocznej edycji

Organizatorzy nie ogłosili jeszcze listy filmów startujących w konkursie głównym, ale zaprosili do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych obraz „On Time” Zbigniewa Czapli. W sekcji konkursowej Graduation short zakwalifikowanych zostało pięć polskich produkcji. Są to animacje: „Zieleń” Karoliny Kajetanowicz, „Świątynia Ukwiału” Justyny Pazdan, „Oderwanie” Sylwii Zawili oraz „Furia” Julii Siudy. Trzy pierwsze filmy powstały w Szkole Filmowej w Łodzi, a pozostałe dwa wyprodukowała Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Z kolei animowany zwiastun zapowiadający 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka, którego autorem jest czesko-słowacki animator David Štumpf został zakwalifikowany do konkursu Commissioned Films. Dwie polskie produkcje znalazły się również w sekcji konkursowej przeznaczonej dla filmów telewizyjnych. Zaprezentowane zostaną nowe produkcje Tomasza Popakula („Księżyc” z cyklu „W domu”) i Marka Skrobeckiego („Bobaski i Miś” odc. „Baloniki”). Pełna lista filmów konkursowych znajduje się tu: https://www.annecy.org/festival/official-selection

31.03.2021