Polskie produkcje na MFF w Moskwie

Sześć polskich produkcji – fabuł i dokumentów – zakwalifikowało się do 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, który odbędzie się w dniach 23 czerwca – 2 lipca 2011.

 

W Konkursie Głównym zostaną pokazane „Joanna” Feliksa Falka i „W imieniu diabła” Barbary Sass. Dla obu filmów projekcje na moskiewskim festiwalu będą międzynarodowymi premierami. W tym roku konkursowe fabuły oceni jury w składzie: Geraldine Chaplin, Amos Gitai, Kinolay Dostal, Károly Makk i Javier Martín-Domínguez.

 

W sekcji filmów dokumentalnych „Free Thought” rosyjska publiczność zobaczy „Deklarację nieśmiertelności” Marcina Koszałki i „Kawałek lata” Marty Mironowicz. W pozakonkursowej sekcji 8½ znalazł się także „Młyn i Krzyż” Lecha Majewskiego.

 

Podczas festiwalu odbędzie się również specjalna projekcja „Miasta ruin” – cyfrowej rekonstrukcji zniszczonej Warszawy, wykonanej w technice 3D przez studio Platige Image.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1935 roku. W zeszłym roku festiwalowe projekcje obejrzało ponad 200 000 widzów. Przewodniczącym Festiwalu od wielu lat jest rosyjski aktor i reżyser Nikita Michałkow.

 

Podczas poprzedniej edycji imprezy nagrodzono dwa polskie filmy. Jana Kidawę-Błońskiego uhonorowano Srebrnym św. Jerzym dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji „Perspectives”.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

17.06.2011