Polskie produkcje w Cottbus

W programie 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, który odbędzie się w dniach 6-11 listopada 2012, znalazły się polskie produkcje. Wśród nich są filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Jesteś Bogiem” i „Dzień kobiet” w Konkursie Głównym

W tym roku do Konkursu Głównego zakwalifikowało się 10 produkcji. Wśród nich znalazły się dwa polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida i „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej. Pokaz polskich filmów w tej sekcji będzie ich międzynarodową premierą festiwalową.

 

Polskie obrazy o główną nagrodę powalczą z takimi tytułami, jak: „The first rains in spring” Sano Shinju i Erlana Nurmuhambetova, „Kolka cool” Jurisa Pokusa, „A month in Thailand” Paula Negoescu, „Kokoko” Avdotyi Smirnovej, „We mgle” Siergieja Łoźnicy, „Djeca – Children of Sarajevo” Aidy Begić, „Halima’s path” Arsena Antona Ostojića i „Redemption street” Miroslava Terzića.

Sekcja Focus: „Eastern Europe by Religions”

Tematem tegorocznej sekcji Focus festiwalu w Cottbus jest „Eastern Europe by Religions”. W jej programie znalazły się również polskie produkcje o tematyce religijnej: „W imieniu diabła” Barbary Sass, serbsko-polsko-cypryjsko-grecka koprodukcja „Przeklęta Zorica” Radoslava Pavkovića i Hristiny Hatziharalabous, „Łaska” Elizy Subotowicz, „Księżyc to Żyd” Michała Tkaczyńskiego, polsko-izrealeska koprodukcja „Moja Australia” Amiego Drozda i „Popiełuszko – wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego. Wszystkie polskie produkcje pokazywane w tej sekcji były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Under 18 i Konkurs Filmów Krótkometrażiowych

W sekcji konkursowej U18 Polish-German Competition Youth Film, o nagrody powalczą filmy zrealizowane przez debiutantów i studentów szkół filmowych z Polski i Niemiec. W tym roku zakwalifikowały się do niej: „Koleżanki” Sylwestra Jakimowa, „Yuma” Piotra Mularuka, „Być jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur-Bluszcz. W konkursie filmów krótkometrażowych z zagranicznymi produkcjami zmierzy się „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej. Wszystkie polskie filmy w obu sekcjach były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Filmy w konkursie Under 18 ocenią również polscy jurorzy: Paulina Pietrasiak i Wojciech Lewicki – młodzi krytycy filmowi z liceów ogólnokształcących.

Polskie Horyzonty

W sekcji „Polskie Horyzonty” znalazły się w tym roku dwie polskie produkcje współfinansowane przez PISF: „80 milionów” Waldemara Krzystka i „Daas” Adriana Panka. Niemieccy widzowie obejrzą również polskie filmy krótkometrażowe, który były pokazywane na Solanin Film Festival.

„Argentyńska lekcja” w sekcji Global East

W ramach sekcji Global East festiwalowa publiczność zobaczy film dokumentalny „Argentyńska lekcja” w reżyserii Wojciecha Staronia. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Znane są już dni projekcji filmu: 07.11.2012, godz. 14.30, Kammerbühne; 10.11.2012, godz.13.00, Obenkino.

Łuaksz Maciejewski w jury Debut Film Prize

Polskim akcentem 22. festiwalu w Cottbus jest również obecność Łukasza Maciejewskiego w jury Debut Film Prize, które nagrodzi najlepsze filmy w Konkursie Głównym.

 

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus odbędzie się w dniach 6-11 listopada 2012.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.filmfestivalcottbus.de.

 

Paulina Bez

26.10.2012

Galerie zdjęć