Polskie produkcje w Stambule

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stambule, który odbywa się w dniach 30 marca – 14 kwietnia 2013.

Filmy ze wsparciem PISF w programie

W ramach sekcji „From the World of Festivals” zostaną pokazane współfinansowane przez PISF filmy „Imagine” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. W sekcji „Program filmowy 13. Stambulskiego Biennale Sztuki Współczesnej” (biennale odbędzie się jesienią 2013) wyświetlany będzie film „Włosy” Agnieszki Polskiej, który miał premierę podczas wystawy „Autoryt” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Małgorzata Szumowska w jury

W gronie jurorów głównego konkursu międzynarodowego, pod przewodnictwem Petera Weira, znalazła się Małgorzata Szumowska.

Meetings on the Bridge

Festiwalowi po raz 8. towarzyszą branżowe spotkania pod nazwą „Meetings on the Bridge”, których szefowa Gülin Üstun brała udział we współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej warsztatach Script&Pitch, zorganizowanych w Krakowie przez TorinoFilmLab.

Turkey Meets Poland

9 kwietnia 2013 w ramach „Meetings on the Bridge” PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej z Instytutem Adama Mickiewicza i Konsulatem RP w Stambule organizują panel „Turkey Meets Poland”. Celem spotkania, jest przedstawienie możliwości polsko-tureckiej współpracy koprodukcyjnej w związku z uruchomieniem tureckiego funduszu wspierającego koprodukcje mniejszościowe.

 

W panelu, zorganizowanym w związku z 600-leciem stosunków polsko-tureckich, których obchody odbęda się w 2014 roku, wezmą udział m.in. przedstawiciele PISF, IAM, polskich szkół filmowych, producentka Ewa Puszczyńska (Opus Film) oraz przedstawiciel Generalnej Dyrekcji ds. Kinematografii tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki. 

MFF w Stambule

Międzynarodowy festiwal Filmowy w Stambule odbywa się od 1982 roku. Początkowo istniał jako element Tygodnia Filmowego a od 1984 jest odrębną imprezą. Dwa lata temu do konkursu międzynarodowego zakwalifikował się film „Wszystko, co kocham” Jacka Borucha. W zeszłym roku widzowie mieli okazję zobaczyć 8 polskich produkcji m.in. „Różę” Wojciecha Smarzowskiego i „W ciemności” Agnieszki Holland i „Wymyk” Grega Zglińskiego. W 1986 roku film Radosława Piwowarskiego „Yesterday” otrzymał główną nagrodę festiwalu – Złotego Tulipana.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: film.iksv.org.

 

Paulina Bez

05.04.2013