Polskie projekty na East Doc Platform 2016

Ogłoszono listę projektów zakwalifikowanych na East European Forum– imprezy branżowej poświęconej wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych na różnych etapach powstawania. W każdym z trzech programów: East European Forum, Project Market oraz Doc Tank znalazły się polskie projekty.

East Doc Platform to poświęcona filmowi dokumentalnemu impreza branżowa organizowana przez Institute of Documentary Film w Pradze, towarzysząca festiwalowi One World International Human Rights Documentary Film Festival.

Piąta edycja imprezy odbędzie się w dniach 7-13 marca. Podczas wydarzenia przyznawana jest nagroda East Doc Platform Award w wysokości 7500 euro. Trafi do ona do najlepszego projektu w fazie developmentu spośród wszystkich biorących udział w East Doc Platform. W tym roku do wydarzeń odbywających się w ramach wydarzenia zakwalifikowało się sześć polskich projektów.

East European Forum – „Pollywood” i „Over The Limit”

East European Forum to wydarzenie stworzone z myślą o producentach, którzy pracują nad projektami będącymi w fazie developmentu lub produkcji i poszukują źródeł finansowania. W ramach East European Forum odbędą się 5-dniowe warsztaty, a także pitching, spotkania one-to-one i dyskusje.

Do tegorocznej edycji zaproszono 9 projektów wybranych spośród ponad 100 zgłoszeń. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazł się film „Pollywood” w reżyserii Pawła Ferdka. Film będzie historyczną podróżą reżysera śladami założycieli Hollywood – Żydów pochodzących z ziem polskich: Samuela Goldwyna czy braci Warner. Podczas pitchingu zaprezentowany zostanie także projekt filmu Marty Prus – „Over The Limit”, który wspólnie z producentem, Maciejem Kubickim od zeszłego roku rozwijali podczas warsztatów Ex Oriente.

Trzy polskie tytuły na Project Market

Project Market to dwudniowe targi, które stworzono, by ułatwić twórcom filmów dokumentalnych kontakt z decydentami z festiwali filmowych, stacji telewizyjnych, funduszy filmowych, firm dystrybucyjnych, itp. Odbywają się one na zasadzie umawianych przed imprezą spotkań one-to-one i są otwarte na projekty filmów w każdej fazie powstawania.

W tym roku Projekt Market odbędzie się w dniach 10 – 11 marca, a do udziału w nim zaproszono 16 projektów, w tym aż trzy będące produkcjami bądź koprodukcjami polskimi. W Pradze pojawi się Jakub Piątek z dokumentem „Film dla mojej Mamy”, Łukasz Borowski z filmem „Biegacze” oraz Igor Chojna z projektem „Fryzjerki przygraniczne”.

Ana Brzezińska, Małgorzata Jurko i Katarzyna Boratyn na Doc Tank

Doc Tank to dwudniowe konsultacje i jeden dzień spotkań dla twórców filmów dokumentalnych o tematach społeczno-politycznych, chcących realizować projekty cross-medialne. Warsztaty Doc Tank odbędą się w tym roku w dniach 9-11 marca i weźmie w nich udział tylko 7 projektów, ale aż dwa z nich to polskie filmy. Do programu Doc Tank zaproszono w tym roku interaktywny projekt Małgorzaty Jurko i Katarzyny Boratyn „Linia 9” oraz „The Future of Forever” Any Brzezińskiej.

Więcej o East Doc Platform: www.dokweb.net.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

22.02.2016