Polskie projekty na forum When East Meets West

Polskie projekty znalazły się wśród 22 innych, które zostaną zaprezentowane podczas 6. forum koprodukcyjnego When East Meets West w Trieście.

Polskie projekty wśród 22 propozycji

Do uczestnictwa w forum When East Meets West zapraszani są producenci i filmowi profesjonaliści z Europy Wschodniej szukający koproducentów, którzy co roku spotykają się z przedstawicielami branży z Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Podczas nadchodzącej edycji zaprezentowane zostaną 22 projekty z 19 krajów, głównie Europy Wschodniej i Włoch, a w tym roku także Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Południowej. Prezentowane projekty będą walczyć m.in. o nagrodę WEMW Develompent Award, stypendium EAVE oraz nową nagrodę Flow Postproduction Award o wartości 10 tys. euro.

Polskie projekty w Trieście:

„Pan Jan i jego 40 dziewczyn”, reż. Jacob Dammas

Wśród wyselekcjonowanych projektów, które zostaną zaprezentowane w Trieście znalazł się m.in. projekt filmu dokumentalnego „Pan Jan i jego 40 dziewczyn”, reż. Jacob Dammas, prod. Jacob Dammas; Graniza. Projekt brał udział m.in. w programie konsultacyjnym dla producentów i filmowców zajmujących się filmem dokumentalnym Doc Lab Poland oraz otrzymał nagrodę EDN (European Documentary Network) na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film portretuje jedyną w Polsce – i unikatową nawet na światowej scenie – żeńską orkiestrę dętą. 40 młodymi dziewczętami na surowym strychu zabytkowej szkoły w Szczecinie kieruje 75-letni osobliwy dyrygent, pan Jan Skroś.

„Dzienniki”, reż. Ireneusz Grzyb

Drugim polskim projektem w Trieście będą „Dzienniki”, reż. Ireneusz Grzyb, prod. Koi Studio. Film bierze również udział w warsztatach ScripTeast Workshops 2015 oraz w EAVE Puentes 2015/2016. Fabuła filmu rozgrywa się podczas upalnego lata w Argentynie, gdzie główna bohaterka Marisa spędza wakacje w domu na prowincji. Jej codzienna rutyna zostaje gwałtownie przerwana przez przyjazd podstarzałego pisarza. On przechodzi kryzys wieku średniego, ona właśnie zaczyna dorastać. Pisarz poszukuje inspiracji, a przy okazji wywraca świat młodej dziewczyny do góry nogami. Rozpoczyna się między nimi zaskakująca gra, pełna niedopowiedzeń i erotycznego napięcia, w którą wplątani zostają pozostali mieszkańcy hacjendy. Starość i młodość zaczynają się ze sobą mieszać, a fascynujące realia Argentyny lat 50. stają się tłem flirtu, który przeradza się w niebezpieczną grę uczuć.

Oba prezentowane na forum koprodukcyjnym When East Meets West projekty otrzymały wsparcie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

6. forum koprodukcyjne When East Meets West w Trieście odbędzie się w dniach 24-26 stycznia 2016 r.

Więcej informacji: www.wemw.it

21.12.2015