Polskie projekty na warsztatach Sources 2

Do 18 kwietnia w Warszawie potrwa sesja Sources 2 Script Development Workshops – renomowanego programu rozwoju projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, od 20 lat wspieranego z unijnego funduszu MEDIA. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się aż siedem polskich projektów. Program odbywa się w Polsce dzięki wsparciu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Grupa Erica Collinsa

W grupie prowadzonej przez Erica Collinsa (Francja) znaleźli się: Paweł Ferdek, autor scenariusza oraz reżyser filmu fabularnego „Roztopy”; Izabela Szylko, autorka scenariusza oraz reżyser filmu fabularnego „Łyżeczka”; Robert Jaszczurowski, producent filmu animowanego „Myszy strajkują”.

Grupa Michaela Seebera

W grupie prowadzonej przez Michaela Seebera (Austria) są scenarzystki filmu fabularnego „Krokodyl”: Aleksandra Niemczyk oraz Aleksandra Świerk, a także jego producentka Marta Habior. W tej grupie znaleźli się również Katarzyna Sienkiewicz-Kosik oraz Rafał Kosik – współscenarzyści filmu fabularnego „Felix, Net i Nika oraz trzecia kuzynka” oraz producentka Iwona Harris.

Grupa Gualberta Ferrari

W grupie dokumentalno-fabularnej prowadzonej przez Gualberto Ferrari (Argentyna/Francja) nad rozwojem swoich projektów pracują: reżyser Jakub Giza oraz producentka Agnieszka Dziedzic z filmem dokumentalnym „Bliżej”, a także reżyser Grzegorz Pacek z projektem fabularnym „- 82 -„.

Międzynarodowe warsztaty

Oprócz siedmiu projektów z Polski w sesji udział biorą autorzy sześciu innych projektów filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych z Austrii, Belgii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Uczestniczką z Rumunii jest producentka filmu „Pozycja dziecka” – zdobywcy Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2013.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

Sources 2, Script Development odbywa się w Polsce po raz pierwszy dzięki współfinansowaniu przez PISF, który zaprosił program do realizacji sesji stacjonarnej w Warszawie. Sources 2 ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich europejskich programów MEDIA dedykowanych developmentowi, działa nieprzerwanie od 1992 i odbył się już w ponad 20 krajach Europy wypracowując formułę skutecznego procesu rozwoju projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych – zrealizowano już ponad 100 filmów, których projekty były rozwijane w ramach Sources 2.

 

W Polsce kompetencje i profesjonalne standardy developmentu dopiero się kształtują, dlatego PISF wspiera warsztaty, dzięki którym zwiększa się szansa projektów na zdobycie partnera europejskiego i dotarcie do międzynarodowej publiczności. Dlatego także ogromną wartością będzie możliwość obserwacji procesu prowadzonego przez uznanych europejskich konsultantów scenariuszowych, z którymi od wielu lat współpracuje program Sources 2.

Sources 2, Script Development Workshops

to 3-miesięczny program rozwoju projektu dedykowany scenarzystom, producentom, reżyserom. Podczas edycji zaczynającej się sesją w Warszawie grupy warsztatowe prowadzić będą: Eric Collins (Francja), Michael Seeber (Austria) i Gualberto Ferrari (Argentyna/Francja). Oprócz siedmiu projektów z Polski w sesji wezmą udział autorzy sześciu projektów m.in.: z Austrii, Belgii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Uczestniczką z Rumunii jest producentka filmu „Pozycja dziecka” – zdobywcy Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2013.

 

Oczekiwanym rezultatem 3-miesięcznego development Sources 2 jest przygotowanie scenariusza lub szczegółowego treatmentu do prezentacji na międzynarodowym rynku produkcji filmowej w celu pozyskania finansowania na produkcję lub dalszy development.

 

Sources 2, Script Development Workshops organizowane są przez holenderską fundację Sources z biurem operacyjnym w Berlinie przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej. Producentem wykonawczym polskiej edycji jest Agencja Script Forum. Patronem warsztatów w Polsce jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Partnerem jest Media Desk Polska. Parterzy branżowi to Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Wajda School and Studio i Mazovia Warsaw Film Commission.

Wykłady otwarte

Organizatorzy zapraszają na cztery wykłady otwarte przeznaczone dla twórców i profesjonalistów polskiej branży audiowizualnej. Wydarzenia te towarzyszą siedmiodniowej sesji intensywnej pracy trzech grup warsztatowych prowadzonych przez uznanych konsultantów scenariuszowych. Spośród 13 uważnie wyselekcjonowanych projektów biorących udział w programie 7 jest z Polski. Wykłady otwarte stanowią także okazję do zawarcia cennych europejskich kontaktów stymulując tym samym powstawanie europejskich koprodukcji z polskim udziałem.

 

Więcej informacji na stronie: www.sources2.de.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

15.04.2013