Polskie projekty nagrodzone na 53. MFF w Karlowych Warach

3 lipca wręczono nagrody sekcji branżowych 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Polskie projekty oraz koprodukcje triumfowały w sekcji Docs in Progress.

Najbardziej obiecującym projektem filmu dokumentalnego okazał się „Kinooperator” (ang. tytuł „The Projectionist”). Film będzie opowiadał historię Walentina – kinooperatora pracującego w jednym z kijowskich kin przez ponad 40 lat. Autorem dokumentu jest Yuriy Shylov, a polskim producentem tej ukraińsko-niemiecko-polskiej produkcji jest Mirosław Dembiński.

fot. MaGiKa Film

„Kinooperator” fot. MaGiKa Film

Film otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. euro. Jury tak uzasadniło swój wybór: „Nagrodziliśmy film, który zabiera nas w podróż z niezwykłym i charyzmatycznym bohaterem. «Kinooperator» przypomina nam, że głównym powodem robienia filmów dokumentalnych zawsze jest człowiek”.

Jury sekcji branżowej Docs in Progress postanowiło wyróżnić projekt „Little Poland” (dawniej „Sztuka zrozumienia”) absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Mateja Bobrika ze zdjęciami Michała Stajniaka. Projekt przygotowywany przez Koi Studio opowiada o młodych Japończykach uczących się języka polskiego. Jury wyróżniło film „za poczucie humoru i pokazanie ludzkiej natury”.

Producentka Agnieszka Skalska i reżyser Matej Bobrik - „Little Poland”

Producentka Agnieszka Skalska i reżyser Matej Bobrik – „Little Poland” fot. Koi Studio

Docs in Progress w Karlowych Warach to prezentacja filmów dokumentalnych znajdujących się na późnym etapie produkcji lub w postprodukcji, oraz bez międzynarodowego agenta sprzedaży. Zakwalifikowane projekty zostały zaprezentowane przed profesjonalistami z branży odwiedzającymi festiwal. W tym roku projekty oceniali: Tanja Georgieva, Noemi Schory i Shane Smith.

Więcej informacji o nagrodach: www.kviff.com.

Marta Sikorska


04.07.2018