"Półtora pokoju" wygrywa Sputnik

Uroczystość wręczenia nagród 4. FFR
Uroczystość wręczenia nagród 4. FFR „Sputnik nad Polską”. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Podczas niedzielnego wieczoru kończącego warszawską część 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” przyznano nagrody jury festiwalu, a także nagrodę publiczności oraz nagrodę kanału telewizyjnego „Wojna i Pokój”. Triumfatorem tegorocznej edycji okazał się film „Półtora pokoju” autorstwa Andrieja Chrzanowskijego, który decyzją jury wygrał Konkurs Główny. Trzema nagrodami wyróżniono natomiast film „Pochowajcie mnie pod podłogą” Siergieja Snieżkina.

 

– Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim widzom, którzy uczestniczyli w naszym festiwalu, oglądali najlepsze kino rosyjskie. Wśród nas są również goście z Rosji, dziękuję za to, że do nas przyjechaliście, że nas odwiedziliście – tak uczestników ceremonii wręczenia nagród „Sputnika” przywitała jego dyrektor Małgorzata Szlagowska-Skulska, która zaprosiła na scenę jury festiwalu.

 

Pierwsze miejsce w Konkursie Głównym zajął film „Półtora pokoju” Andrieja Chrzanowskijego, będący impresją na temat twórczości i życiorysu poety Josifa Brodskiego. Nagrodę z rąk przewodniczącego jury Andrzeja Żuławskiego odebrał wiceprezes Izby Krytyków i Filmoznawców Rosji – Leonid Pawluczik.

 

– My się z Rosją ścigamy na poetów od dawna. Mickiewicz i Puszkin byli przyjaciółmi. Kiedy Josif Brodski znalazł się w Stanach, pomógł mu być tam nasz poeta Czesław Miłosz. Są to silne związki. Porwanie się na zrobienie filmu o poecie jest przedsięwzięciem karkołomnym (…). Muszę powiedzieć, że nasza pierwsza nagroda jest nagrodą troszeczkę karkołomną – podkreślał przewodniczący jury, mówiąc o tym, jakim wyzwaniem jest znalezienie publiczności zainteresowanej oglądaniem losów Josifa Brodskiego.

 

– Ten bardzo piękny film, żonglujący różnymi formami ekspresji – od rysunkowej po kinową udającą dawną taśmę filmową, jest jednym z najbardziej odważnych filmów, jakie widzieliśmy na tym festiwalu mówił Andrzej Żuławski.

 

– Jako krytyk filmowy i dziennikarz całkowicie zgadzam się z werdyktem jury. Jest to genialny, wybitny film – zwrócił uwagę odbierający nagrodę Leonid Pawluczik.

 

Drugie miejsce jury przyznało filmowi „Pochowajcie mnie pod podłogą” Siergieja Snieżkina. Nagrodę z rąk Tadeusza Sobolewskiego odebrała Alona Sołncewa – krytyk filmowy i selekcjoner festiwalu „Kinotawr” w Soczi. – To jest imponujące, jak rosyjscy filmowcy umieją analizować własne zło. Film Snieżkina jest (…) okrutnym i ironicznym opisem toksycznej sytuacji rodzinnej, ale może być także odbierany jako metafora sytuacji społecznej, gdzie ci co cierpią, sami sprawiają cierpienie drugim  – mówił Tadeusz Sobolewski, szczególnie akcentując rolę zagraną przez Swietłanę Kriuczkową, która w filmie Snieżkina zagrała babcię głownego bohatera.

 

Trzecie miejsce w Konkursie Głównym jury przyznało filmowi „Ja” w reżyserii Igora Wołoszyna. Statuetkę „Sputnika” wręczyła krytyk filmowy Anita Piotrowska, członkini jury. Nagrodę odebrała Olga Galickaja – krytyk filmowy z Rosji.

– Postanowiliśmy nagrodzić ten film dlatego, że nie widzieliśmy jeszcze takiego filmu rosyjskiego, który z jednej strony byłby niezwykle osobisty, do bólu osobisty, z drugiej strony pokazywał bardzo ciekawy obraz pewnej epoki, a szczególnie schyłkowych lat osiemdziesiątych w Związku Radzieckim, jako epoki niezwykle barwnej, zakręconej i jednocześnie robił to w niesłychanie ciekawy sposób, pełen rozmaitych poszukiwań formalnych, symboli, odniesień, jakiejś groteski. Czegoś takiego jeszcze nie było – podkreśliła Anita Piotrowska, wskazując na to, iż film „Ja” jest portretem całej, jak to określiła, „straconej generacji” w Związku Radzieckim.

 

Obok statuetek przyznanych przez jury Konkursu Głównego podczas niedzielnej ceremonii wręczono również dwie pozostałe nagrody, przyznawane podczas „Sputnika”. Nagrodę stacji telewizyjnej „Wojna i Pokój”, prezentującej kino rosyjskie, otrzymał nagrodzony przez jury film „Pochowajcie mnie pod podłogą” Siergieja Snieżkina. Film ten otrzymał również Nagrodę Publiczności.

 

Więcej informacji o programie 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”: www.sputnikfestiwal.pl.

14.11.2010