"Pomiędzy słowami" i "Kapitan" w San Sebastian

W Konkursie Głównym 65. MFF w San Sebastian znajdą się współfinansowane przez PISF filmy „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak oraz „Kapitan” („Der Hauptmann”) Roberta Schwentke. Festiwal rozpocznie się 22 września.

Film Urszuli Antoniak „Pomiędzy słowami” oraz niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” znalazły się wśród 18 filmów konkursowych i powalczą o przyznawane w San Sebastian Muszle z filmami twórców takich jak Constantin Popescu, Anahí Berneri i Nobuhiro Suwa. W Konkursie Głównym będzie prezentowana również współfinansowana przez PISF międzynarodowa koprodukcja „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana, ze zdjęciami Wojciecha Staronia.

„Pomiędzy słowami”

„Pomiędzy słowami”. Fot. Global Screen

„W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?” – piszą producenci obrazu.

Urszula Antoniak jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, będącego polsko-holenderską koprodukcją. Autorem zdjęć do „Pomiędzy słowami” jest holenderski operator Lennert Hillege. W filmie główne role zagrali Jakub Gierszał i Andrzej Chyra. Polskim producentem jest firma Opus Film, stronę holenderską reprezentuje Family Affair Films. Film ma już agenta sprzedaży – jest nim firma Global Screen. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas 42. Międzynarodowego festiwalu Filmowego w Toronto. Polska premiera „Pomiędzy słowami” odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Kapitan”

„Kapitan”. Fot. materiały prasowe

Niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” („Der Hauptmann”) w reżyserii Roberta Schwentke to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian to jeden z najstarszych europejskich festiwali filmowych, jego pierwsza edycja odbyła się w 1953 roku. warto podkreślić, iż w ubiegłym roku w Konkursie Głównym tej imprezy znalazł się „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego. Innymi filmami polskimi, prezentowanymi w San Sebastian w ostatnich latach były m.in. „Chrzest” Marcina Wrony (2010 r.), „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego (2013 r.) czy „Intruz” Magnusa von Horna (2015 r.).

Więcej informacji: www.sansebastianfestival.com/in/.

Marta Sikorska

28.08.2017