"Pomorskie iluzje" na festiwalach Tempo i w Kijowie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Pomorskie iluzje” (Polish Illusions) w reżyserii Jacoba Dammasa i Helge Renner, został pokazany na Międzynarodowym Festawalu Filmów Dokumentalnych Tempo, który odbył się w dniach 5-10 marca 2013 w Sztokholmie oraz w konkursie DOCU/LIFE na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dotyczących Praw Człowieka Docudays w Kijowie, odbywajacym się w dniach 22-28 marca.

Pomorskie ilujze w Darłowie

Emerytowany pilot helikoptera Amerykanin Mark Buller po służbie w Niemczech osiedlił się w nadbałtyckim miasteczku Darłowie, aby znaleźć tam dom dla swojej ciągle rosnącej kolekcji pojazdów wojskowych oraz ostatni brakujący element – żonę. Młody Michał Niewczas, albo po prostu „Mike”, jak ten woli być nazywany, staje się prawą ręką i wielbicielem Amerykanina i angażuje się w pomoc w zrealizowaniu jego wymarzonej emerytury. Na drugim końcu miasta, 82-letni lokalny iluzjonista Jan Konstantynow, wcale nie planuje emerytury i dalej walczy o pozostanie na scenie, gdzie czarował przez niemal pół wieku. Czy magia i rzeczywistość pomogą im trzem odnaleźć swoje miejsce w życiu?

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Obraz, którego producentem jest firma Graniza, był pokazywany do tej pory m.in. na MFF w Trieście, Karlowych Warach, Lipsku, CPH:DOX w Kopenhadze, Hot Docs w Toronto, Krakowskim Festiwalu Filmowym, RegioFun i Off Cinema w Poznaniu. Film jest polsko-niemiecko-duńską koprodukcją, która była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin – Brandenburg, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film” i Duński Instytut Filmowy/Filmworkshop.

 

Więcej informacji o festiwalach na stronach: www.tempofestival.se oraz docudays.org.ua.

 

Paulina Bez

25.03.2013