Ponad 2 mln widzów obejrzało "Bogów"

„Bogowie”, Fot. materiały prasowe

 

„Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego pobili kolejny rekord frekwencji w polskich kinach. Po 10 tygodniach od premiery, fabularną historię prof. Zbigniewa Religi obejrzało już ponad 2 miliony widzów. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ponad dwa miliony widzów w dwa miesiące!

„Bogowie” weszli na ekrany polskich kin 10 października 2014. Przez prawie dwa miesiące wyświetlania filmu w kinach oraz podczas pokazów przedpremierowych obraz zobaczyło 2 077 305 widzów w całej Polsce. Jest to najlepszy do tej pory wynik frekwencyjny filmu, który wszedł na ekrany polskich kin w 2014 roku. 

Film ze wsparciem PISF

 

Film „Bogowie” opowiada historię początków kariery słynnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Reżyserem jest Łukasz Palkowski. Za scenariusz odpowiada Krzysztof Rak, operatorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr. Film wyprodukowała firma Watchout Productions przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybutor: Next Film. Główną rolę, postać prof. Religi, gra Tomasz Kot. Na ekranie partnerują mu m.in.: Piotr Głowacki, Magdalena Czerwińska i Kinga Preis.

Tomasz Kot w roli Zbigniewa Religi

– Ponieważ sala operacyjna jest dosyć hermetycznym miejscem i jak człowiek na nią idzie to jest pod narkozą, to nic się nie pamięta więc najważniejsze było, żeby zrozumieć specyfikę tej pracy (…). Mnie najbardziej interesowała temperatura z jaką on mówił tym bardziej, że wszyscy jego znajomi opowiadają o dużym temperamencie, o impecie i poprosiłem Krzyśka o wywiady z archiwum radia. Słuchałem jego tembru głosu. Oglądałem zdjęcia z prywatnego archiwum. Spotkałem się z Anną Religą, z synem Grzegorzem Religą. Kiedy naprawdę zrozumieliśmy, że to nie jest zabawa i opowiadamy o historii, która na każdym kroku rozgrywa się między życiem a śmiercią, to nie jest branie tabletek na grypę tylko otwieranie klatki piersiowej i pracowanie na otwartym sercu, to całe ego gdzieś zmalało i łatwiej było się przygotować – mówił odtwórca głównej roli – Tomasz Kot – podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Zwycięzca 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Film „Bogowie” wygrał 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Oprócz Złotych Lwów obraz w reżyserii Łukasza Palkowskiego otrzymał nagrodę za najlepszą główną rolę męską za kreację Tomasza Kota oraz nagrody za najlepszy scenariusz, najlepszą charakteryzację i scenografię.

Rozmowa z Łukaszem Palkowskim

 

Paulina Bez

17.12.2014