Ponad 200 chętnych do udziału w Film Spring Open

W Krakowie w dniach 1-10 października odbędzie się kolejna edycja Plenerów Film Spring Open. Inicjatywa polskiego operatora Sławomira Idziaka skierowana do młodych twórców współfinansowana jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konferencja prasowa Film Spring Open

– Warsztaty są oparte na praktycznej pracy, my to nazywamy festiwalem nie oglądania filmów, tylko festiwalem robienia filmów. Plenery to jest taka „piaskownica” do filmowania, gdzie ludzie wzajemnie się poznają i tworzą zespoły twórcze – mówił obecny na konferencji prasowej pomysłodawca Plenerów Sławomir Idziak.

Sprzęt najnowszej generacji za 3,5 mln złotych

W trakcie warsztatów uczestnicy mają możliwość pracować na sprzęcie najnowszej generacji takich światowych marek, jak: Arri, Angenieux, Blackmagic Design, Canon, Fujinon, Panasonic, Sony, przy wsparciu polskich firm m.in.: 4 Vision (dystrybutor m.in. sprzętu Sony), Cinerental (wypożyczalnia sprzętu zdjęciowego), Freeway (dystrybutor GoPro), JBD (dystrybutor m.in. Arri oraz Angenieux), Qubig A. Waluk (grupa 3D), VR Games (dystrybutor Oculus Rift), Zodiak Jerzy Hoffman Film Production oraz ALL Sp. z o.o. (produkcja filmowa). Sprzęt oświetleniowy zapewnia firma LuksFilm.

Ponad 200 chętnych do udziału w plenerach

Organizatorzy z roku na rok odnotowują wzrost zainteresowania wzięciem udziału w warsztatach. W Plenerach Film Spring Open biorą młodzi twórcy i amatorzy z całej Europy. Dla porównania pierwsze edycje plenerów gromadziły 20-30 filmowców, w tym roku na listę zapisanych jest ok. 250 osób.

Film reklamowy, teledysk czy animacja?

Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w zajęciach grup, które im najbardziej odpowiadają. Do wyboru mają następujące grupy dedykowane:

  • Filmowych adaptacji spektakli teatralnych (opiekuni Bodo Kox, Marcin Lech),
  • Game Jam, interdyscyplinarna grupa interaktywnego opowiadania łącząca umiejętności game developerów i filmowców (opiekun Maciej Miąsik),
  • Interaktywność, współpraca filmowców z programistami, Grupą InventCore, realizacja zdjęć do projektów interaktywnych (opiekun Wojciech Szczerba),
  • Grupa 3D, testy najnowszych narzędzi do produkcji stereoskopowej (opiekun Andrzej Waluk),
  • Film dokumentalny (opiekuni Bogdan Dziworski, Paweł Chorzępa),
  • Grupa CGI. Animacje i prewizualizacje komputerowe: kurs cyfrowej postprodukcji,
  • Grupa filmu reklamowego Lotto (opiekuni Łukasz Kośmicki, Mikołaj Łebkowski),
  • Grupa teledysków (opiekun Anna Maliszewska),
  • Film Spring Open France – międzynarodowa grupa filmowców realizująca projekty fabularne (Red Eyes Cool: Basia Kurzaj, Florent Pallares, Thierry Marcos).

Pokazy filmów i rozmowy z twórcami

Film Spring Open to nie tylko zajęcia praktyczne. Uczestnicy mają możliwość obejrzenia kilku wybranych filmów i porozmawiania z ich twórcami m.in. o kłopotach realizacyjnych jakie towarzyszyły powstawaniu obrazów czy szukaniu sponsorów. W tym roku w Krakowie będzie można spotkać się m.in. z Dorotą Kędzierzawską, Krzysztofem Skoniecznym, Grzegorzem Jaroszukiem, Maciejem Pieprzycą czy Bodo Koxem.

Jak zrobić film mniejszym kosztem

Sławomir Idziak podzieli się pomysłami na obniżenie kosztów oraz przedstawi nowoczesny model produkcji, który został stworzony na Plenerach i znalazł praktyczne zastosowanie w debiucie reżyserskim Natalie Portman „Opowieść o miłości i mroku”, w którym to filmie polski operator odpowiada za zdjęcia. – Ten model produkcji mógłby umożliwić za te same pieniądze produkcję większej ilości filmów – mówił na konferencji prasowej Sławomir Idziak, podkreślając jak ważne jest dobre zaplanowanie budżetu, tak by nie wydawać pieniędzy m.in. na niepotrzebny sprzęt. – Jesteśmy coraz bliżej zbudowania cinebusa, pojazdu, który dla małych produkcji filmowych miałby wszystko, i garderobę, i kostiumy i woziłby wszystko co jest potrzebne do wyprodukowania współczesnego filmu opartego na dwóch, trzech aktorach. Łącznie z postprodukcją.

 

Chętnych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o nowym modelu produkcji a nie mogą wziąć udziału w warsztatach w Krakowie zapraszamy do lektury artykułów dostępnych na stronie Film Spring Open:
www.filmspringopen.eu/FSO2013-Produkcja-Filmowa-Esej.pdf,
www.filmspringopen.eu/FSO2013-Produkcja-Filmowa-Szczegolowo.pdf.

 

Najbliższa edycja Plenerów Film Spring Open odbędzie się w dniach 1-10 października w Krakowie.

Plenery ze wsparciem PISF

Warsztaty Film Spring Open dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Województwa Małopolskiego, Gminy Miejskiej Kraków. Partnerzy: Totalizator Sportowy, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych, Chimney Poland.  Współorganizator: Creative Europe Desk Polska.

 

Więcej informacji: www.filmspringopen.eu.

 

Magdalena Wylężałek

25.09.2014