Porozumienie PISF z indyjską Gildią Producentów

Koprodukcje, wzajemne świadczenie i korzystanie z usług w zakresie produkcji filmowej oraz wymiana pomysłów i dobrych praktyk – to cele współpracy między polskim i indyjskim przemysłem filmowym. Zacieśnienie tej współpracy zakłada porozumienie zawarte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Producers Guild of India 7 marca br. podczas targów lokacji filmowych w Mumbaju.

Targi India International Film Tourism Conclave (IIFTC) w Mumbaju koncentrują się na promocji zagranicznych lokacji wśród producentów z Indii. W wydarzeniu wzięła udział kilkuosobowa delegacja z Polski złożona z reprezentantów PISF, w tym dyrektora Instytutu Radosława Śmigulskiego, Krakow Film Commission oraz polskich producentów.

Cel: wzajemne usługi i koprodukcje

Instytut oraz Gildia Producentów uzgodniły, że będą współpracować w celu wymiany pomysłów i dobrych praktyk w zakresie krajowej i międzynarodowej produkcji filmowej, promocji oraz poprawy wzajemnego zrozumienia kulturowego oraz zasad funkcjonowania obu rynków. Celem nadrzędnym jest ułatwienie wzajemnego świadczenia i korzystania z usług oraz powstawanie koprodukcji.

Radosław Śmigulski, dyrektor PISF skomentował: „Chcemy zacieśnić nasze relacje z Indiami i cieszymy się na współpracę z Gildią Producentów, aby stworzyć przestrzeń do dialogu i dzielenia się dobrymi praktykami na rzecz rozwoju branży filmowej. Jestem pewien, że obie kinematografie o tak bogatej, a jednocześnie zupełnie odmiennej tradycji filmowej, mają sobie wiele do zaoferowania.”

Kulmeet Makkar, dyrektor generalny Producers Guild of India podsumował: ​​„Umowa o współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej pomoże odkryć nowe i innowacyjne możliwości dalszego rozwoju relacji między branżą filmową w Indiach i Polsce. Jesteśmy przekonani, że ta kooperacja doprowadzi do częstszego powstawania wspólnych projektów między Indiami a Polską.”

Jedna z największych kinematografii na świecie

Kinematografia indyjska należy do jednej z największych na świecie, rocznie w Indiach powstaje ok. 2000 filmów w kilku różnych językach. Na rynku dominują produkcje w języku hindi nazywane potocznie bollywodzkimi, ale niewiele słabszą pozycję ma kino z południa kraju, realizowane w językach telugu i tamilskim. Widownia największych indyjskich hitów sięga milionów widzów w ponad 90 krajach dookoła globu. Pod względem przychodów z dystrybucji filmów w kinach Indie klasyfikowane są na 6. pozycji (MPPA Theme Report, 2018).

Filmowe ekipy indyjskie gościły w ostatnich latach w Polsce dość często – w Warszawie powstały zdjęcia do pełnego kaskaderskich popisów filmu „Kick” z Salmanem Khanem w roli głównej, w Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie realizowano thriller „Mersal”, a sensacyjny film akcji „Kotigobba 3” w Krakowie, Toruniu i Warszawie. W indyjskich produkcjach grywają też polskie zamki i pałace – ostatnio choćby Książ, Kozłówka czy Pałac Goetzów w Brzesku.

09.03.2020