"Powidoki" w kinach

Od 13 stycznia 2017 na ekranach polskich kin można oglądać ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”.

„Powidoki”

Bohaterem filmu jest Władysław Strzemiński, artysta, który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka.

Bogusław Linda w roli głównej 

W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński.

Ostatni film Andrzeja Wajdy 

„Powidoki” to ostatni film zmarłego 9 października 2016 roku Andrzeja Wajdy. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, Fundacja Tumult oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera w Toronto 

Światowa premiera filmu odbyła się na 41. Festiwalu Filmowym w Toronto. Film pokazywany był na 41. Festiwal Filmowego w Gdyni podczas specjalnego pokazu dla akredytowanych gości festiwalu. „Powidoki” były również prezentowane na festiwalach w Rzymie, Palm Springs i Festival do Rio w Brazylii. 

Premiera kinowa 13 stycznia 

Film „Powidoki” wejdzie na ekrany polskich kin 13 stycznia 2017. Dystrybutorem filmu jest Akson Dystrybucja. 

13.01.2017