"Powrót Agnieszki H." na 29. WFF

W Konkursie Dokumentalnym 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego prezentowany jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Powrót Agnieszki H.” autorstwa Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego. 13 października twórcy filmu spotkali się po projekcji z publicznością.

 

„Powrót Agnieszki H.” – dokument w reżyserii Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego jest jedynym polskim filmem, który znalazł się wśród 15 filmów dokumentalnych z całego świata prezentowanych w Konkursie Dokumentalnym warszawskiego festiwalu.

Agnieszka Holland w Czechach

Prezentowany podczas 2. Edycji Docs to go! „Powrót Agnieszki H.” to dokument będący nie tylko powrotem do czasów studiów Agnieszki Holland na FAMU. Film pokazuje jak bardzo przeżycia z lat 1966 -1971 zaważyły na późniejszych losach reżyserki i jaki miały wpływ na jej filmową twórczość. Jednocześnie twórcy filmu pokazują pracę Agnieszki Holland na planie serialu „Gorejący krzew”. Reżyserka wraca do miejsc i wydarzeń ze swojej młodości i spotyka się z przyjaciółmi z dawnych lat.

Plany dystrybucyjne

Widzowie po projekcji pytali m.in. o plany dystrybucyjne dotyczące „Powrotu Agnieszki H.”. – Prawda jest taka, że film ten nie jest komercyjnym utworem. To raczej taka nasza prywatna działalność na korzyść ludzkości, którą robimy z udziałem Agnieszki H. żeby o czymś powiedzieć. Strategia jest taka, że nasi producenci spróbują to umieszczać na festiwalach, na targach – podkreślał Jacek Petrycki. Krystyna Krauze dodała, iż autorzy filmu wciąż nie maja podpisanej umowy z Telewizją Polską, więc nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera telewizyjna dokumentu.

Związki autorów z Republiką Czeską

Pytano także o związki z Republiką Czeską samych autorów filmu. -Tak się zdarzyło, że jestem absolwentką tej samej szkoły, którą skończyła Agnieszka Holland. Byłam także związana z czechosłowacką działalnością opozycyjną, z Kartą 77 – podkreśliła Krystyna Krauze, która jest m. in. autorką filmu „Nasz Vašek – siła bezsilnych” o związkach Vaclava Havla z Polską. – Moje kontakty z Czechami były praktycznie wyłącznie poprzez przyjaźń z Agnieszką Holland. Parę lat temu odnowiły się przy okazji realizacji filmu „Operacja Dunaj” – mówił Jacek Petrycki, przybliżając także kulisy powstawania materiałów, jakie znalazły się w jego wcześniejszym filmie „Moje zapiski z podziemia”.

Pokaz w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Twórcy zdradzili, że Agnieszka Holland jeszcze nie widziała „Powrotu Agnieszki H.”. – Agnieszka H. powiedziała, że jest świadoma, iż nakręciliśmy tyle materiału, że z tego może powstać cokolwiek. W tej chwili jest w Los Angeles i nie może być tutaj z nami, natomiast za miesiąc zobaczy ten film razem z nami w ramach otwarcia wystawy poświęconej jej twórczości w Muzeum Kinematografi w Łodzi – mówiła Krystyna Krauze. Warto dodać, że wystawa „Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” wcześniej pokazywana była m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest w Pradze. Pierwsza polska odsłona wystawy miała miejsce podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy.

Ty i Jacek to świetna kombinacja

Widzowie pytali również o to, jakie cechy charakteru doceniają u swojej bohaterki, co w jej sposobie bycia jest dla nich najbardziej interesującego. – Można pomyśleć, że najbardziej lubię jej intelekt, jej mądrość, to że wszystko wie, jest na bieżąco. Jednak najbardziej lubię jej poświęcenie dla innych. To, że najważniejsze dla niej jest, jak można komuś pomóc, takie właściwie społeczne rzeczy – mówił Jacek Petrycki.  Pytano też, czy łatwo było namówić bohaterkę do opowiedzenia o swojej przeszłości w filmie i znalezienia się po drugiej stronie kamery. – Nie było trudno. Może pewnym argumentem było to, że ja będę w to zaplątany – wspominał Jacek Petrycki. -Znalazłam niedawno jej maila z odpowiedzią na moją prośbę o realizację tego pomysłu. Odpowiedź brzmiała: „ty i Jacek to świetna kombinacja” – dodała Krystyna Krauze.

 

Publiczność doceniła m.in. lekkość i świeżość podejścia twórców do biografii Agnieszki Holland. – Myślę, że w naszych czasach mówienie o ważnych sprawach poważnym językiem boli. To nie działa i wygląda jak mowa-trawa komunistyczna – dodawał Jacek Petrycki.

 

Film „Powrót Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego będzie prezentowany w ramach 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego:

  • 14 października, godz. 19:00 Kinoteka 4
  • 20 października, godz. 16:30 Kinoteka 4

Marta Sikorska

14.10.2013