Powstaje polsko-fińska koprodukcja "Gwiazdka Muminków"

Trwają prace nad polsko-fińską koprodukcją ze wsparciem PISF „Gwiazdka Muminków”.

„Gwiazdka Muminków”

„Gwiazdka Muminków” to opowieść o wyjątkowym czasie w Dolinie Muminków. Głównym bohaterem jest Muminek, który tej zimy postanawia nie zasypiać jak to mają w zwyczaju od pokoleń Muminki. Chce dowiedzieć się, jak wygląda świat, gdy cała rodzina śpi. Tej zimy odkryje co to śnieg i mróz oraz nauczy się wiele o zimowej Dolinie Muminków. Z największą niecierpliwością Muminek będzie jednak czekał na tajemniczego gościa, Gwiazdkę, która już niedługo odwiedzi Dom Muminków.

Twórcy filmu 

Scenariusz autorstwa Małgorzaty Więckowicz-Żyły, Piotra Szczepanowicza i Iry Carpelan powstał na podstawie prozy Tove Jansson. Proces produkcji filmu opiera się na wykorzystaniu materiałów z serii oraz filmów lalkowych wyprodukowanych przez Film Polski oraz Jupiter Film w latach 80. Postprodukcja i cyfrowa rekonstrukcja obrazu odbywa się w Polsce i jest realizowana przez studio Fixafilm. Efekty komputerowe wykonuje studio animacji Letko. Muzykę do filmu skomponuje uznany i nagradzany kompozytor Łukasz Targosz. Nad udźwiękowieniem „Gwiazdki Muminków” będzie czuwał Michał Fojcik (Sound Mind). Wsparcia przedsięwzięciu udziela Filmoteka Narodowa.

„Wierzymy, że »Gwiazdka Muminków« będzie ciepłym i ważnym filmem. Zachęci widzów do refleksji na temat rodziny, związków oraz uczuć, które towarzyszyły każdemu z nas podczas naszych pierwszych Świąt. Głębokie zrozumienie świata Muminków stworzonego przez Tove Jansson jest kluczowe dla naszych wyborów, które podejmujemy w trakcie produkcji” – mówią reżyserzy filmu Jakub Wroński i Ira Carpean.

Producentami „Gwiazdki Muminków” są Grzegorz Waclawek, Piotr Szczepanowicz i Zofia Jaroszuk z Animoon, a ze strony fińskiej Ira Carpelan i Tom Carpelan z Filmkompaniet. Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fińskiej Fundacji Filmowej.

Pierwsze materiały z filmu 

2 grudnia producenci filmu – Filmkompaniet i Animoon, we współpracy z SDI Media, Universal Music oraz fińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych podejmą próbę pobicia rekordu Guinessa w wydaniu piosenki „Bring the snow!” (w polskiej wersji: „Nie bój się”) jednocześnie w 23 krajach. Premiera piosenki jest pierwszą oficjalną zapowiedzią filmu „Gwiazdka Muminków”, który wejdzie na ekrany kin w grudniu przyszłego roku.

Piosenka „Bring the snow” wykonana przez The City of Prague Philharmonics Orchestra, została napisana przez fińską piosenkarkę Paulę Vesalę, muzykę skomponował Jori Sjöroos, a orkiestrację przygotował Jussi Vahvaselkä. Polską wersję piosenki pod tytułem „Nie bój się” wykonała Natalia Kukulska.

„Dolina Muminków od początku była miejscem w wyobraźni Tove Jansson, które gościnnie przyjmowało każdego wyjątkowego przybysza. Idea nagrania piosenki w różnych językach świata odzwierciedla sedno tego założenia” – komentuje Tom Carpelan – producent wykonawczy filmu z fińskiej Filmkompaniet.

Oficjalna strona filmu: moominsatchristmas.com.

Informacja prasowa

02.12.2016