"Poza zasięgiem" Jakuba Stożka nagrodzone w Brazylii

Dokument „Poza zasięgiem” w reżyserii Jakuba Stożka wygrał międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych na zakończonym 10 kwietnia 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „It’s All True” w Brazylii.

Festiwal „It’s All True” jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Ameryce Łacińskiej poświęconych kinu dokumentalnemu. Od 31 marca do 10 kwietnia publiczność w Sao Paulo i Rio de Janeiro obejrzała filmy dokumentalne z całego świata. W programie imprezy znalazło się sporo europejskich dokumentów, w tym dwa z Polski: „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka i „Inwentaryzacja” Pawła Łozińskiego.

Międzynarodowe jury, w skład którego weszli portugalska dokumentalista Graça Castanheira, kanadyjsko-irański dziennikarz i filmowiec Maziar Bahari oraz Sean Farnel, dyrektor programowy festiwalu Hot Docs w Toronto, uznało film Jakuba Stożka za najlepszy dokument w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. W werdykcie jury czytamy: – „Poza zasięgiem” to zapierające dech emocjonalne doświadczenie filmowe. Poprzez połączenie dramatycznych zwrotów wydarzeń oraz zaangażowanie bohaterek, które w pełni zaufały reżyserowi, film ten dogłębnie i wnikliwie obserwuje życie rodziny, co obecnie jest niezwykle rzadkie.

Nagroda w Brazylii jest kolejnym sukcesem filmu w tym roku, po wyróżnieniu na festiwalu w Sundance oraz specjalnej nagrodzie na Docudays UA w Kijowie.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.itsalltrue.com.br.

Źródło: www.polishdocs.pl.

13.04.2011