Poznań: wspólna inicjatywa kin Rialto, Muza i Pałacowego

Inicjatywa „Nic się tu nie dzieje” to projekcje filmowe i wydarzenia towarzyszące, które będą się odbywały w Poznaniu w dniach 5-9 sierpnia. Najważniejszymi punktami poznańskiego życia będą wówczas trzy kina studyjne: Rialto, Muza i Nowe Kino Pałacowe. Filarami programu będą przedpremierowe pokazy filmów z najważniejszych europejskich festiwali filmowych i wydarzenia specjalne – spotkania z twórcami, chodzony maraton filmowy, spacery po filmowym Poznaniu czy warsztaty dla dzieci.

Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Przedpremiery

Poznaniacy jako jedni z pierwszych w Polsce obejrzą najnowszy film Woody’ego Allena „Śmietanka towarzyska” („Cafe Society”) – film ten otwierał tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W programie znajdą się również przedpremierowe pokazy filmów cenionych reżyserów europejskich:

 • „Komuna” Thomasa Vinterberga (w Polsce najbardziej znane jest jego „Polowanie”) z kreacją aktorską Trine Dyrholm, która została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2016
 • „Argentyna, Argentyna” Carlosa Saury
 • „The First, The Last” Bouliego Lannersa – reżyser został nagrodzony na Berlinale Nagrodą Jury Ekumenicznego oraz Europa Cinemas Label
 • „U pana Marsa bez zmian” Dominika Molla
 • „Belgica” Felixa Van Groeningena (znamy go z takich filmów jak „W kręgu miłości”, „Boso, ale na rowerze”), nagrodzona na Sundance jako najlepszy dramat zagraniczny i za najlepszą reżyserię
 • „Boska Florence” Stephena Frearsa („Tajemnica Filomeny”, „Królowa”, „Niebezpieczne związki”)
 • „The Unknown Girl” w reżyserii duetu braci Jean-Pierre’a Dardenne i Luca Dardenne
 • „Fukushima. Moja miłość” Doris Dörrie, nagrodzona na Berlinale nagrodą CICAE oraz Nagrodą Heinera Carowa

Pokazy filmów przedpremierowych będą biletowane po 15 zł.

Chodzony maraton filmowy „Letnicy na mieście”

Wydarzeniem otwierającym poznańskiego przedsięwzięcia będzie chodzony maraton filmowy „Letnicy na mieście” – z dużą porcją dobrego humoru, dzięki pozytywnym filmom („Królowie lata”, „Najlepsze najgorsze wakacje” i „Vicky Cristina Barcelona”). Maraton rozpocznie się od projekcji w kinie Muza, następnie przeniesie się do kina Pałacowego, a ostatni seans odbędzie się w kinie Rialto. Nie zabraknie atrakcji i konkursów. Karnet na wydarzenie będzie kosztował 30 zł.

Filmy nieme z muzyką na żywo

Projekcje filmów niemych z muzyką na żywo pozwolą widzom odkryć na nowo klasyki kina i poznać interesujących muzyków. Podczas „Nic się tu nie dzieje” będzie okazja do udziału w trzech takich wydarzeniach

 • film „Zaginiony świat”, muzyka Lentoid – Nowe Kino Pałacowe
 • film „Światła wielkiego miasta”, muzyka Bobby the Unicorn – Kino Muza
 • film „Bestia”, muzyka Agnieszka Kowalczyk – Kino Rialto

Goście

„Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do spotkań z twórcami kina – prowadzimy rozmowy z polskimi aktorami, aktorkami, reżyserkami i reżyserami, podamy ich nazwiska, gdy tylko uda nam się potwierdzić ich przyjazd do Poznania w sierpniu. Tymczasem możemy już ogłosić obecność gościa specjalnego – reżysera Andrew Steggalla” – piszą organizatorzy wydarzenia. Reżyser przyjedzie do Poznania ze swoim pełnometrażowym debiutem „Pożegnanie”. Przedpremierowy pokaz filmu i spotkanie z twórcą odbędzie się 6 sierpnia.

Wydarzenia towarzyszące

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdzie się m.in. filmowy spacer po Poznaniu z przewodnikiem, warsztaty recyclingowe i kinooperatorskie dla dzieci, nocny bieg z poznańską grupą Night Runners, zwiedzanie kin. We współpracy z Hip Hop Kemp odbędzie się pokaz dokumentu „Stretch i Bobito: Radio that Changed Lives!”. W programie znajdzie się także transmisja przedstawienia baletowego „Poskromienie złośnicy” z Teatru Bolszoj, a dla miłośników malarstwa „Wystawa na ekranie – Vincent van Gogh”.

Warto podkreślić, że Kino Rialto otrzymało Nagrodę PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2014, natomiast Kino Muza jest nominowane do Nagród PISF w 9. edycji tego wydarzenia.

Więcej informacji: www.nicsietuniedzieje.pl oraz www.facebook.com/nicsietuniedzieje.

11.07.2016