Pracownia Filmoteki Szkolnej

Dwunasta już Pracownia Filmoteki Szkolnej została otwarta 26 maja w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. W wydarzeniu wzięła udział Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska.

12. Pracownia Filmoteki Szkolnej

Pracownie Filmoteki Szkolnej to kolejna inicjatywa, za pośrednictwem której Polski Instytut Sztuki Filmowej upowszechnia edukację filmową w szkołach, wspomaga nauczycieli w procesie dydaktycznym i realizowaniu działań filmowych angażujących młodzież i lokalne społeczności. Pracownia w Supraślu jest dwunastą Pracownią Filmoteki Szkolnej w Polsce.

 

W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej, wybrana sala szkolna jest przystosowywana do projekcji filmów, remontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor, ekran i system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on- line. W efekcie młodzież zyskuje możliwość zapoznania się w komfortowych warunkach z największymi dziełami polskiej kinematografii, które zostały zawarte w programie Filmoteki Szkolnej obejmującym obecnie ponad 100 fabularnych, dokumentalnych i animowanych filmów.

Uroczyste otwarcie z udziałem Małżonki Prezydenta RP

W uroczystej inauguracji Pracowni Filmoteki Szkolnej w Liceum Plastycznym w Supraślu wzięła udział Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska, która podkreślała, że to bardzo ważne wydarzenia dla miasta i dla całego województwa: – To otwarcie następuje w miejscu, które już jest bardzo ważne kulturotwórczo dla regionu i dla naszego kraju. Wzbogacenie jeszcze o jeden element wydaje mi się bardzo ważne, dlatego że tutaj jest młodzież i grono pedagogiczne wrażliwe na sztukę.

Pracownia Filmoteki Szkolnej w każdej szkole

– Dzisiaj otwieramy w tej szkole kolejną pracownię, w której młodzież będzie mogła zgłębiać wiedzę nie tylko o polskim filmie ale również tworzyć własne filmy. Byłoby fantastycznie, gdyby w każdym gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej była taka pracownia. Deklaruję, że będziemy wspierać tę ideę w naszym województwie – zapewniał członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek.

Nauczyciele z pasją

Pełnomocnik Dyrektor PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz- Rogowska zwróciła uwagę na wkład nauczycieli zajmujących się edukacją filmową w powstanie Pracowni Filmoteki Szkolnej: – Pracownie powstają tam, gdzie pracują wspaniali nauczyciele, którzy chcą dzielić się swoją pasją nie tylko z uczniami, ale również z innymi nauczycielami z okolicznych szkół. Mam nadzieję, że będziecie tutaj Państwo częstymi gośćmi. Równocześnie z pracowniami otwieramy poprzez stronę internetową Filmoteki Szkolnej szeroki dostęp do filmów. W tej chwili jest ich 121. To dostęp bezpłatny dla wszystkich szkół. 

Współpraca z innymi szkołami

– Mamy teraz fantastyczne możliwości i na pewno będziemy je wykorzystywać. Chciałabym zaprosić do współpracy wszystkich nauczycieli zainteresowanych Filmoteką Szkolną, również spoza naszej szkoły. Taka współpraca zaowocuje kolejną generacją młodych filmowców – zachęcała Liderka Filmoteki Szkolnej w Liceum Plastycznym w Supraślu Katarzyna Zabłocka.

Uporządkowanie wiedzy filmowej

Filmoznawczyni dr Anna Taszycka, która w Supraślu przeprowadziła specjalny wykład dla nauczycieli z zakresu wykorzystania możliwości Filmoteki Szkolnej, opowiedziała o tym, jak ważnym jest ona programem edukacyjnym: – Cieszę się z projektu Filmoteka Szkolna, ponieważ on jest pionierskim projektem, jeżeli chodzi o edukację audiowizualną w naszym kraju. Młodzi ludzie mają teraz bardzo dużą wiedzę dzięki obcowaniu z Internetem, z telewizją, z kinem, jest ona jednak nieuporządkowana. Zakładam, że celem Filmoteki Szkolnej i Pracowni Filmoteki Szkolnej jest uporządkowanie tej wiedzy, żeby młodzi ludzie wiedzieli, jakim językiem filmu posługiwać się na co dzień.

Dyskusja i warsztaty filmowe

 

Otwarciu Pracowni towarzyszyła projekcja filmu „Chomik” Bartka Ignaciuka, o którym młodzież dyskutowała z krytykiem filmowym Błażejem Hrapkowiczem oraz warsztaty dziennikarskie prowadzone przez członków Fundacji Dobrego Odbioru: Katarzynę Szczukę-Niezabitowską, Marcina Kawkę oraz Rafała Barana. Uczniowie Liceum Plastycznego w Supraślu przeprowadzili rozmowę z Małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Annią Komorowską.

Pracownia Filmoteki Szkolnej w każdym województwie

Do tej pory Pracownie Filmoteki Szkolnej zostały otwarte w Piasecznie, Radomsku, Kluczborku, Kielcach, Woli Rzędzińskiej, Krasnymstawie, Białych-Błotach, Gdańsku, Połczynie-Zdroju, Przemyślu i Rybniku. Do końca roku powstaną w każdym województwie. Pracownie Filmoteki Szkolnej zostały sfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Paulina Bez

28.05.2014