Premiera „Acid Rain” Tomka Popakula na Vimeo

„Acid Rain” w reżyserii Tomka Popakula – jeden z najbardziej nagradzanych krótkometrażowych filmów animowanych tego roku, współfinansowany przez PISF i wyprodukowany przez Animoon, 18 listopada trafił premierowo na platformę Vimeo do kuratorskiej sekcji Staff Pick. Film będzie dostępny na Vimeo przez sześć miesięcy.

Innowacyjna animacja Popakula pojawiła się w obiegu festiwalowym w styczniu tego roku, a premierę miała na prestiżowym festiwalu w Rotterdamie a następnie Sundance Film Festival w USA. Od tego czasu film trafił do programu ponad 60 festiwali na całym świecie w tym tak prestiżowych, jak festiwal w Annecy, Ottawie, Nashville, Palm Springs czy Denver. Film zdobył do tej pory 19 nagród w tym Grand Prix i Nagrodę Publiczności festiwalu Animafest Zagreb czy Grand Prix na festiwalach BIAF, GLAS Animation, New Chitose i Animest. Od września tego roku „Acid Rain” jest pokazywany w kinach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach programu Animation Next. Film Tomka Popakula bierze także udział w wyścigu oscarowym na obecnym etapie, starając się o zakwalifikowanie do skróconej listy.

„Acid Rain”

Gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ, załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna podróż prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Film można obejrzeć tutaj:

https://vimeo.com/channels/staffpicks/373404085

Reżyser o filmie

„ACID RAIN wynika z mojej fascynacji subkulturą rave i jej ikonografią, zwłaszcza wczesnymi latami tej sceny. W filmie chciałem oddać mieszane uczucia fascynacji i obrzydzenia, poczucia wspólnoty i alienacji w tłumie. Zależało mi, by pokazać naiwną duchowość i niski ludzki «brud», naturę i cywilizację oraz głód kolorów i szarą codzienność w postkomunistycznym krajobrazie Europy Wschodniej” – mówi Tomek Popakul, który jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi, gdzie studiował scenopisarstwo i animację.

Producenci o animacji

W swoim „Acid Rain” Tomek Popakul przedstawia oryginalny punkt widzenia, pozostając wiernym niecodziennej technice animacji, którą opracował, reżyserując swoje wcześniejsze filmy „Ziegenort” i „Czerń”. Bezkompromisowość i surowość techniki mogą początkowo onieśmielać, ale jak tylko film nabiera tempa, a jego wizualny potencjał w pełni się ujawnia widz szybko rozumie, że film nie mógłby wyglądać inaczej. Wymagająca i ekscentryczna plastyka filmu odzwierciedla emocjonalne i społeczne zagubienie bohaterów.

Producentami „Acid Rain” są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z Animoon, którzy na koncie mają produkcję m.in. nagradzanego tryptyku Marty Pajek pt. „Figury niemożliwe i inne historie” w tym trzeciej jego części, która w 2018 roku została zaprezentowana w konkursie krótkometrażowym festiwalu w Cannes. Koproducentem filmu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, a jego produkcję współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za promocję festiwalową filmu odpowiada KFF Sales & Promotion.

Oscarowe szanse „Acid Rain” Tomka Popakula

Cartoon Brew – jeden z najbardziej opiniotwórczych portali animacji na świecie wskazał krótkometrażową animację „Acid Rain” w reżyserii Tomka Popakula jako głównego faworyta tegorocznego wyścigu o statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Redaktorzy Cartoon Brew przeprowadzili ankietę wśród czołowych profesjonalistów związanych z branżą filmu animowanego – dyrektorów festiwali animacji oraz krytyków filmowych. Na podstawie oddanych głosów wyłoniono trzy filmy – „The Physics of Sorrow” Theodora Usheva, „Daughter” Darii Kashcheevy i właśnie film Tomka Popakula, który w rankingu zdobył pierwsze miejsce.

„ACID RAIN to odważny i ambitny film, który stanie się emblematyczny dla kolejnego pokolenia widzów. To bardzo realistyczna opowieść, oparta na prawdziwych doświadczeniach i historiach zwykłych ludzi. Film jest niebywale szczery i uczciwy w sposobie w jaki portretuje subkultury zarówno przez pryzmat estetyki jak i narracji. Cieszę się, że animacja zmierza w kierunku, który wyznaczają takie filmy jak ACID RAIN”, pisze Jeanette Bonds, dyrektorka artystyczna festiwalu GLAS, gdzie film zdobył Grand Prix.

Link do artykułu.

Premiera filmu na vimeo jest częścią kampanii oscarowej filmu, którą wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Źródło: notka prasowa producenta


19.11.2019