Premiera cyfrowa „Sublokatora”

7 listopada w warszawskim kinie odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Janusza Majewskiego „Sublokator”. Organizatorem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Sublokator” w kinie Kultura

„Bardzo szybko minęło te 50 lat. Chciałem wtedy zacząć robić filmy, ale inne niż dotychczas” – mówił na spotkaniu z widzami Janusz Majewski. Premiera filmu odbyła się 7 stycznia 1967 roku, premiera filmu po rekonstrukcji odbyła się 7 listopada 2016 roku.

Przed debiutanckim „Sublokatorem” Janusz Majewski realizował filmy dla telewizji, w tym krótkie metraże z elementami science-fiction.

„Nawet w poważnych dramatach starałem się przemycić trochę absurdalnego humoru, który pokochałem jeszcze w dzieciństwie” – opowiadał reżyser.

Pokaz filmu „Opus Jazz”

Premierę „Sublokatora” poprzedził zrealizowany przez Janusza Majewskiego film muzyczny „Opus Jazz” z 1963 roku – sfilmowana próba kwintetu Andrzeja Kurylewicza w studiu nagrań.

„Do »Sublokatora« muzykę napisał mój przyjaciel Andrzej Kurylewicz. Wyciągnąłem z archiwum króciutki film o jego zespole, który zrealizowałem jeszcze przed »Sublokatorem«, po to, żeby uczcić jego pamięć” – powiedział twórca „C. K. Dezerterów”. 

Twórcy filmu obecni na pokazie

Andrzej Ramlau, Gabriela Kurylewicz, Teresa Lipowska i Katarzyna Łaniewska, fot. Borys Skrzyński/SFP

Oprócz reżysera przed seansem swoimi wspomnieniami z okresu realizacji filmu dzieliły się aktorki Magdalena Zawadzka, Katarzyna Łaniewska i Teresa Lipowska, operator Andrzej Ramlau oraz Gabriela Kurylewicz, córka autora muzyki do filmu Andrzeja Kurylewicza.

„Pamiętam prace nad tym filmem jako rodzaj kolonii karnej” – mówiła Magdalena Zawadzka. – „Grałam wtedy co wieczór spektakle dyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jednocześnie codziennie musiałam być w Łodzi na zdjęciach. W związku z czym bladym świtem wiozła mnie taksówka na plan zdjęciowy i wczesnym popołudniem odwoziła do szkoły teatralnej na spektakl. I tak trwało to przez wszystkie dni zdjęciowe. Ale mimo to, że namęczyłam się bardzo, jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w debiucie Janusza Majewskiego. Piękna klamra naszej współpracy polega na tym, że zostałam obsadzona w malutkim i uroczym epizodziku w ostatnim jego filmie »Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy«”.

Kirk Douglas na planie „Sublokatora”

Niewiele osób o tym wie, ale na planie „Sublokatora” pojawił się… Kirk Douglas, który akurat odwiedzał Szkołę Filmową w Łodzi. Powstał z tej okazji film Marka Piwowskiego „Kirk Douglas”.

„Dzięki »Sublokatorowi« miałem kontakt z Hollywood. W jednym z ujęć do tego filmu mogłem sfotografować Kirka Douglasa, który nas odwiedził na planie. Niestety to ujęcie nie weszło do filmu” – wspominał operator Andrzej Ramlau.

Organizatorzy

Organizatorami pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Filmowe Zebra, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Na podstawie informacji prasowej

09.11.2016