Premiera "Do widzenia, do jutra"

24 stycznia w kinie Kultura odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna.

 

„Do widzenia do jutra” to zrealizowany w 1960 roku debiut reżyserski Morgensterna, uhonorowany I nagrodą za reżyserię na festiwalu w Stratford w 1961 i nagrodą „Srebrnego Bumerangu” za zdjęcia autorstwa Jana Laskowskiego na festiwalu w Melbourne w 1962.

 

Na poniedziałkowym pokazie pojawili twórcy filmu m.in. reżyser Janusz Morgenstern, kierownik zdjęć Jan Włodarczyk, aktorzy Włodzimierz Bielicki i Tadeusz Wojtych, a także Françoise Burbon, która była pierwowzorem postaci Margueritte.

 

Gości przywitali Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, i Jerzy Kapuściński, szef studia filmowego Kadr. – W tym roku pokazujemy już trzeci film zrekonstruowany cyfrowo. (…) Chciałem przede wszystkim podziękować studiom filmowym Kadr, Tor, Perspektywa, Oko za tę inicjatywę odnawiania starych filmów (…), a także KinoRP, które ten projekt koordynuje. Myślę, że jest to fantastyczna inicjatywa. Cieszę się, że możemy tak często spotykać się na tych premierach w kinie Kultura. – mówił Jacek Bromski.

 

Jerzy Kapuściński przypomniał, że Kadr rozpoczął cyfryzację swoich arcydzieł dokładnie trzy lata temu. – Pierwszym filmem odnowionym według naszej koncepcji, w której twórcy nadzorują proces cyfryzacji – głównie autorzy zdjęć, ale również reżyserzybył „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza. Zrekonstruowaliśmy cyfrowo już 16 filmów. Ten jest najnowszy. To jest film, który jest perłą polskiego kina i polskiej szkoły filmowej (…). Wspomniał również o planach dystrybucji zrekonstruowanych filmów w polskich kinach. – Chcielibyśmy, żeby te filmy pojawiły się w szerszym obiegu w kinach cyfrowych w Polsce – dla normalnej widowni, szczególnie młodej, ponieważ mają wielką szansę powalczyć z najnowszymi produkcjami.

 

Wzruszony Janusz Morgenstern opowiedział o okolicznościach początku przyjaźni ze Zbyszkiem Cybulskim. – To był 1953 rok, ja byłem jeszcze studentem w szkole filmowej. Cały rocznik akademii krakowskiej został przerzucony na Wybrzeże. (…) Wtedy właśnie się ze Zbyszkiem zaprzyjaźniliśmy. Reżyser przypomniał również historię związaną ze znalezieniem odtwórczyni roli Margueritte, Teresy Tuszyńskiej. – Jako młody człowiek byłem na potańcówce w szkole Batorego. Tam zobaczyłem dziewczynę-zjawisko, coś niezwykłego. Ponieważ była niepełnoletnia musieliśmy się zwrócić do matki o zgodę na udział w filmie.


Na koniec wspomniał również o współpracy z Krzysztofem Komedą, autorem ścieżki dźwiękowej. – On był pierwszą osobą, z którą pracowałem przy tym filmie. Siedzieliśmy razem bardzo długo, jeszcze zanim zaczęliśmy zdjęcia. Uważam, że ta muzyka bardzo się mu udała i jestem szczęśliwy, że mogłem z Krzysiem współpracować. – mówił Morgenstern.

 

Również Jan Włodarczyk z rozrzewnieniem wspominał czas realizacji „Do widzenia, do jutra”. – Byłem bardzo dumny, bo to był pierwszy raz, kiedy pracowałem przy filmie. (…) Pamiętam, robiliśmy zdjęcia na ulicy Długiej w Gdańsku i w Sopocie. Kręciliśmy też sceny w pociągu elektrycznym, którym jeździł Zbyszek Cybulski. (…) Atmosfera była doskonała. To kręciło się świetnie. Wszyscy byliśmy szalenie entuzjastycznie nastawieni do pracy.

 

Rekonstrukcję obrazu i dźwięku w „Do wiedzenia do jutra” krok po kroku przeprowadzili profesjonaliści w laboratoriach The Chimney Pot i Dukszta&Malisz. Nad procesem cyfrowej rekonstrukcji zdjęć czuwał ich autor Jan Laskowski.

 

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane i koordynowane przez firmę KPD, którego partnerami są: Studio Filmowe „KADR”, Studio Filmowe „OKO”, Studio Filmowe „Perspektywa”, Studio Filmowe „TOR”, The Chimney Pot, TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, a partnerem w dystrybucji jest Kino KULTURA w Warszawie.

 

Wśród kolejnych premier zaplanowanych w kinie Kultura znajdą się m.in. „Constans” Krzysztofa Zanussiego, „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy i „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.

 

Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe „Kadr”, Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

 

Więcej informacji na stronie : www.kinorp.pl.

25.01.2011