Premiera filmu "Albert Cinema"

9 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Albert Cinema” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Opowiada on o grupie bezdomnych z wrocławskiego ośrodka Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, którzy pod kierunkiem opiekuna ośrodka kręcą filmy dokumentalne.

„Albert Cinema”

to opowieść o sile pasji i o tym, jak może ona zmienić życie zwykłego człowieka, nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy grupa bezdomnych mężczyzn – mieszkańców Schroniska im. Św. Brata Alberta we Wrocławiu postanowiła kręcić filmy, w których sami są aktorami, scenarzystami, reżyserami i operatorami. Ich filmy miały kinowe pokazy – dla bezdomnych filmowców ważniejsze od ceremonii wręczenia Oskarów. W trakcie tych spotkań nieraz obecne są dawno niewidziane rodziny bezdomnych mężczyzn i czasami zdarzają się cuda.

 

Pięć lat temu Dariusz Dobrowolski, kierownik wrocławskiego schroniska dla bezdomnych, zainteresował swoich podopiecznych magią kina. Od tej pory tworzą oni nietypową grupę filmową, którą nazwali Albert Cinema. Dzięki pracy nad filmami mężczyźni poznali inny świat. Gdy dwa lata temu ich film został przyjęty do udziału w konkursie filmów niezależnych w Gdyni, wielu z nich po raz pierwszy od lat wyjechało poza Wrocław. W trakcie festiwalu poznali Andrzeja Wajdę i wielu znanych aktorów. Uwierzyli w siebie. W to, że zawsze można zacząć od nowa.

 

W filmie towarzyszymy mężczyznom zarówno w ich codziennym życiu w schronisku, jak i na planie filmowym. Obserwujemy cały proces produkcji filmu – od improwizowanych dialogów po oficjalną kinową premierę filmu. Atutem filmu są prowadzone przez bohaterów rozmowy, w trakcie których nieraz kłócą się ze sobą, ale przede wszystkim dzielą się swoją pasją. Film został sfotografowany przez Aleksandra Duraja, a muzykę skomponował Leszek Możdżer.

 

Producentem filmu jest Chilli Productions Agnieszka Zwiefka. Produkcja została dofinansowana przez Odrę Film ze środków VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

Oficjalna strona filmu: www.albertcinema.com.

 

Na podstawie informacji prasowej

11.04.2013