Premiera filmu dokumentalnego "Cud historii"

30 kwietnia 2014 (środa) o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Cud historii”, który przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Okolicznościowe wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego będzie transmitowane na „żywo” z kina Kultura do dziewięciu miast, a sam film na specjalnych pokazach równocześnie oglądać będą zaproszeni goście marszałków województw w Gdańsku, Szczecinie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Zielonej Górze, Tarnowie i Warszawie. Ponadto film został przetłumaczony na pięć języków i będzie rozesłany do ponad stu polskich placówek dyplomatycznych na świecie. „Cud historii” będzie także wyświetlany w dniach 1-10 maja w Opolu, Olsztynie i Śremie.

10 lat Polski w Unii Europejskiej

Film „Cud historii” pokazuje tło społeczne i historyczne wydarzeń z 2004 roku oraz zmiany społeczne i gospodarcze jakie nastąpiły w Polsce przez ostatnie dziesięć lat. Do udziału w filmie zaproszono europejskich i polskich polityków, którzy brali bezpośredni udział w procesie negocjacyjnym i podejmowaniu kluczowych decyzji dla przyszłości Polski. Są to m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, b. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, Sekretarz Generalny NATO b. premier Danii Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, b. komisarz do spraw rozszerzenia Gunter Verheugen, b. premier Włoch Mario Monti, b. premier Hiszpanii Jose Maria Aznar, b. szef Komisji Europejskiej Romano Prodi.

 

O przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wspominają także m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, b. premierzy Jerzy Buzek i Leszek Miller i b. główny negocjator Jacek Saryusz-Wolski. W filmie nie zabrakło także opinii ludzi kultury m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Pendereckiego i Waldemara Dąbrowskiego.

Realizacja filmu z inicjatywy i przy wsparciu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Film „Cud historii” powstał z inicjatywy i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Katarzyna Kolenda-Zaleska. Autorami zdjęć są Witold Jabłonowski i Tomasz Śmigielski. Producentem filmu jest Earl Grey, a koproducentem Telewizja TVN.

Polska to ważne ogniwo łączące Wschód i Zachód

Zdaniem jednego z bohaterów filmu b. premiera Wielkiej Brytanii Tony Blaira: –  Polska to ważne ogniwo łączące Wschód i Zachód, które może pomóc zbudować most ponad dawnymi różnicami. Myślę również, że Polska jest dla nas ważnym przypomnieniem, że chociaż ważne jest abyśmy mieli dobre relacje z Rosją, to jednak najlepiej dbać o te relacje z silnej pozycji. Jak podkreśla kanclerz Niemiec Angela Merkel – W tej chwili stosunki miedzy nami są lepsze niż kiedykolwiek w historii, a to jest związane z tym, że te stosunki polegają też na ścisłych kontaktach międzyludzkich. – Zawsze jest to dla mnie poruszające, kiedy jestem w regionach przygranicznych między Niemcami, a Polską i widzę jak ścisła jest ta współpraca na szczeblu lokalnym – dodaje kanclerz Niemiec.

 

Były premier Danii, Anders Fogh Rasmussen przypomina sobie, że nie był zaskoczony tym, że polska delegacja chciała prezentować nowe żądania na szczycie w Kopenhadze.  – Byłem lekko zaskoczony wielkością żądań – wspomina obecny Sekretarz Generalny NATO. – Polska weszła do Unii Europejskiej używając głównego wejścia, a nie przez tylne podwórko – z satysfakcją ocenia Günter Verheugen, b. komisarz do spraw rozszerzenia UE.

Agnieszka Odorowicz: Dekada sukcesów polskiej kultury

O tym jak bardzo zmieniły się możliwości polskiej kultury po wejściu do Unii Europejskiej mówi dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz: – Na co dzień zwykle nie pamiętamy jaką długą drogę przeszliśmy od momentu przystąpienia do UE. Polska jest coraz piękniejsza, przemysł coraz bardziej konkurencyjny, a Polacy sprawdzili się na wielu kluczowych dla UE stanowiskach. Dla polskiej kultury okres ostatnich 10 lat to nie ewolucja, a rewolucja! Ponad 700 inwestycji odmieniło zupełnie warunki uczestniczenia w kulturze. Powstały muzea sztuki współczesnej, sale koncertowe, domy kultury, biblioteki. Udało się przeprowadzić rewitalizację najważniejszych zabytków, a polscy artyści zyskali środki na międzynarodowe koprodukcje. Te 10 lat dla kultury polskiej to dekada sukcesów, spełnionych aspiracji i powrotu polskich twórców do międzynarodowego obiegu artystycznego.

Przełomowe wydarzenie w historii Polski

Z kolei autorka „Cudu historii” – Katarzyna Kolenda-Zaleska – tak wspomina pracę nad filmem: – Zawsze jest problem z tytułem, więc kiedy usłyszałam Jana Nowaka Jeziorańskiego mówiącego o cudzie historii w kontekście wejścia Polski do UE oraz o tym, iż chce być pierwszym głosującym w referendum decydującym o naszym członkostwie (o 6 rano), nie miałam żadnych wątpliwości. Legendarny kurier z Warszawy lapidarnie ujął to, co nam się przydarzyło od wyborów czerwcowych 89′ roku.

Relacja z premiery i emisja w telewizji

Relację z uroczystej premiery filmu „Cud historii” będzie można zobaczyć na antenie TVN24. Dodatkowo, 1 maja (czwartek) o godz. 16.15 film zostanie wyemitowany na kanale TVN24 Biznes i Świat, a 3 maja (sobota) o godz. 20.00 w TVN24.

Informacje dla dziennikarzy

Środa 30 kwietnia, godz. 18.30, Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa

 

Dziennikarzy zainteresowanych obsługą prasową wydarzenia prosimy o kontakt na adres rafal.jankowski@pisf.pl lub tel. (22) 42 10 472 do godz. 16.00 w dniu 29 kwietnia.

 

Źródło: materiały filmowe producenta

 

28.04.2014