Premiera filmu „Geniusze” na MFF w Palm Springs

Współfinansowany przez PISF, pełnometrażowy film fabularny pt. „Geniusze”, opowiadający o życiu wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama, będzie miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs (USA). Film jest międzynarodową koprodukcją ze znaczącym udziałem polskich aktorów i twórców.   

Światowa premiera na MFF w Palm Springs 

5 stycznia 2020 roku w prestiżowej sekcji „World Cinema Now” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs odbędzie się światowa premiera niemiecko-brytyjsko-polskiej koprodukcji pt. „Geniusze”. To pełnometrażowa fabuła, której scenariusz oparty został o autobiograficzną powieść Ulama pt. „Przygody matematyka”, a główne role odtwarzają polscy aktorzy: Philippe Tłokiński (Stanisław Ulam), Fabian Kocięcki (Johnny von Neuman) oraz Mateusz Więcławek (Adam Ulam). Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein.

Philippe Tłokiński o filmie i roli

Międzynarodowy charakter filmu podkreśla odtwórca głównej roli, Philippe Tłokiński „W produkcję filmu zaangażowane były trzy kraje, a na planie słychać było język angielski, francuski, polski, niemiecki oraz mieszankę akcentów z całego świata. Było to fantastyczne doświadczenie i stanowiło dowód na to, że nieważne są granice. Liczył się jedynie nasz wspólny cel twórczy, a naszym językiem był język filmu. Dla aktora jest to debiut w roli granej nieomal całkowicie po angielsku. – Była to bardzo intensywna praca. W opowiedzianej w filmie historii nie ma sceny bez głównego bohatera. Ta postać bardzo mnie wciągnęła. Przyznaję, że Stanisław Ulam pozostawił we mnie swój ślad” – podsumowuje Tłokiński.

Polska część ekipy

Skład ekipy realizującej stanowili twórcy z całej Europy – polskim wkładem jest dźwięk zrealizowany przez Zofię Moruś, kostiumy autorstwa Justyny Stolarz oraz muzyka skomponowana przez Antoniego Komasę-Łazarkiewicza. Część zdjęć zrealizowano w Łodzi, ekipa pracowała także w Niemczech i USA. Polską producentką filmu jest Joanna Szymańska (Shipsboy), a koproducentem Tomasz Morawski (HAKA Films).

Joanna Szymańska o filmie

„Premiera na jednym z największych amerykańskich festiwali filmowych jest szansą na wykorzystanie potencjału jaki niesie w sobie główny bohater, Stanisław Ulam, naukowiec pracujący zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, między innymi przy projekcie Manhattan – zauważa Joanna Szymańska, polska producentka filmu. – Cieszę się, że nasza światowa premiera odbędzie się właśnie w USA, gdzie może dołączyć do nas Claire Weiner Ulam, córka głównego bohatera.”

Koprodukcja niemiecko-polsko-brytyjska

Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy). Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wsparty przez Telewizję Polską oraz Łódzki Fundusz Filmowy. Polska premiera przewidziana jest na drugą połowę 2020 roku.

Informacja prasowa


12.12.2019