Premiera filmu "Hakerzy Wolności"

W niedzielę 29 sierpnia odbędzie się w Toruniu prapremiera filmu o „hakerach” z toruńskiej Solidarności pt. „Hakerzy Wolności” w reżyserii Marcina Gładycha. Twórca na potrzeby ekranu zaadaptował historię włamania się kilku toruńskich naukowców na antenę komunistycznej TVP i zakłócenia sygnału telewizyjnego hasłami protestu.

Wydarzenie to miało miejsce 14 września 1985 roku. Jego inicjatorami byli uczeni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – astronom Jan Hanasz oraz matematyk Grzegorz Drozdowski. Zbudowany przez nich system elektroniczny emitował sygnał telewizyjny, który udało się zsynchronizować z sygnałami nadajnika telewizji państwowej. Dzięki temu mężczyznom udało się „włamać” w sam środek głównego serwisu informacyjnego – „Dziennika Telewizyjnego” i wyemitować dwa hasła: „Dość podwyżek cen, kłamstw i represji. Solidarność Toruń” oraz „Bojkot wyborów naszym obowiązkiem. Solidarność Toruń”. Hasła były widoczne na ekranach telewizorów przez cztery minuty. Sygnał zdołał dotrzeć do całej toruńskiej Starówki, gdzie mieściła się m.in. siedziba Urzędu Spraw Wewnętrznych.

Reżyser tak podsumował zrealizowany przez siebie projekt: -To jest moja forma spłaty długu, jaki mam wobec tych ludzi. W czasach gdy oni to robili, ja grałem w brydża i się niczym nie przejmowałem, a przecież oni wywalczyli dla naszych synów odrobinę wolności. Gładych na historię „hakerów” natrafił w Internecie: – Zafascynował mnie fakt, że była to walka przy użyciu intelektu, a nie uliczne bitwy i strajki. Ci panowie profesorowie wymyślili coś, co przerosło intelektualnie drugą, komunistyczną stronę.

 

Na obraz składają się wywiady z uczestnikami wydarzeń i uzupełniające fabularne rekonstrukcje (kręcone w toruńskich blokach z lat 80. XX wieku), a także zdjęcia archiwalne i animacje (w tym realizowane w technice 3D).

 

Prapremiera filmu: 29 sierpnia (niedziela) w toruńskim klubie „Bydgoszcz Kluczyki”.

Premiera: 30 sierpnia (poniedziałek) w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

 

Informacja prasowa

26.08.2010