Premiera filmu „Pani na Korczewie”

10 kwietnia w warszawskim kinie Wisła odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Pani na Korczewie” w reżyserii Sławomira Rogowskiego. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Podczas uroczystej premiery byli obecni reżyser filmu Sławomir Rogowski, producentka Iwona Harris oraz główna bohaterka – Beata Ostrowska-Harris.

Kilka dni przed warszawską premierą, 6 kwietnia, odbyła się premiera filmu w Korczewie (pow. siedlecki).

„Pani na Korczewie”

„Pani na Korczewie” jest opowieścią o Beacie Ostrowskiej-Harris, spadkobierczyni niegdyś magnackiej fortuny, która podczas wojny jako dziecko opuściła Polskę z rodzicami. Nie jest to fantastyczna historyjka w nastroju książek Marii Rodziewiczówny. Bohaterka to prawdziwa osoba, z krwi i kości, która po 50 latach wróciła z emigracji wraz ze swoją angielską rodziną. Po 1989 roku odzyskiwała mozolnie resztki majątku: zdewastowany pałac i zarośnięty park, zabudowania gospodarcze oraz skradzione listy Norwida do jej prababki Joanny Kuczyńskiej, adresatki wiersza „Do Pani na Korczewie”.

Jest to opowieść o sile charakteru. Bohaterka stara się ocalić pamięć o rodzinie, a może zwłaszcza budować jej tożsamość i przyszłość w niełatwych warunkach transformacji ustrojowej.

Pani Beata, nasza hrabina – tak o niej mówi społeczność wsi. Posiada wiele uporu i twierdzi, że ma jeszcze wiele do zrobienia, choć czas nieubłaganie biegnie naprzód…

Twórcy filmu

Reżyserem filmu jest Sławomir J. Rogowski, który jest też współscenarzystą wspólnie z Wojciechem Dróżdżem. Autorem zdjęć do filmu jest Kacper Lisowski. Za montaż odpowiada Adam Bortnowski, za muzykę i wykonanie Franciszek Araszkiewicz, a za dźwięk Zofia Moruś i Tadeusz Łaszczewski. Film wyprodukowała Iwona Harris z firmy Zielono mi/Lollipop Films. Koproducentem filmu jest Media Group. 

 


15.04.2019