Premiera filmu „Przypadek Johanny Langefeld” w Niemczech

19 stycznia 2020 roku premierą w Bundesplatz Kino Berlin rozpoczną się pokazy filmu „Przypadek Johanny Langefeld” w kinach studyjnych na terenie Niemiec. Obraz jest współfinansowany przez PISF.

W 2019 roku „Przypadek Johanny Langefeld” obejrzała publiczność kilkunastu międzynarodowych festiwali filmowych w Niemczach, Kanadzie, Bułgarii, Grecji, Albanii, Białorusi, USA i Hiszpanii. Film został uznany za najlepszy zagraniczny film dokumentalny na festiwalach RIFFA 2019 w Kanadzie i Aegean Docs w Grecji. „Przypadek…” otrzymał też nagrodę Grand Prix – Golden Teeth of Camera 2019 dla najlepszego dokumentu na 31. Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce (Chicago) oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach.

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie.

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet.

Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. Polsko-niemieckie filmowe śledztwo opiera się głównie na zeznaniach ostatnich świadków; byłych więźniarek kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz.

Polska premiera filmu odbyła się 16 października w Warszawie w kinie Kultura. Film jest w repertuarze Kin Studyjnych i Lokalnych i będzie pokazywany w wybranych kinach studyjnych.

Film można będzie obejrzeć 25 stycznia w Kinie Iluzjon w ramach przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020.

W styczniu, poza pokazami w Niemczech i w Polsce, film będzie można zobaczyć na Peloponnisos International Documentary Festival.

Twórcy i informacje dodatkowe

Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Film powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina, przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych.

  • Tytuł: Przypadek Johanny Langefeld
  • Czas: 91 min
  • Reżyseria: Władysław Jurkow, Gerburg Rohde-Dahl
  • Produkcja: Arkadia Film (Warszawa)
  • Koprodukcja: Rohde-Dahl Filmproduktion (Berlin)
  • Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), Mitteldeutscher Rundfunk (MDR),  Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Finansowe wsparcie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin-Brandenburg, Eurimages, Kreatywna Europa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
  • Dystrybucja międzynarodowa filmu: New Docs, Berlin
  • Dystrybucja festiwalowa: LOGTV, NY

Informacja prasowa


15.01.2020