Premiera filmu "Wichry Kołymy"

wichry kołymy

 

7 października odbyła się uroczysta polska premiera filmu „Wichry Kołymy”, autorstwa holenderskiej reżyserki Marleen Gorris. Film jest koprodukcją polsko-niemiecko-belgijską.

 

„Wichry Kołymy” to zrealizowana w 2008 roku ekranizacja pamiętników znanej rosyjskiej pisarki, Eugenii (Gieni) Ginzburg, która została zatrzymana przez NKWD w 1937 roku i spędziła kilkanaście lat w stalinowskich łagrach.

 

Widzów, którzy spotkali się w warszawskim NovymKinie Praha na uroczystej premierze filmu przywitał Marcin Rutkiewicz z firmy Yeti Films, która była odpowiedzialna za polską stronę tej produkcji. – Dziś wiele będzie mówione o wielkich nieobecnych. Wielkimi nieobecnymi (na dzisiejszej premierze) są reżyserka filmu, Holenderka Marleen Gorris, laureatka Oscara za film „Ród Antonii” i oczywiście odtwórczyni głównej roli, czyli Emily Watson. Niestety, obie zajęte są na innych kontynentach produkcją filmową (…). Ten film, pomimo, że jest w języku angielskim, pomimo, że niemal równocześnie wchodzi do kin w Belgii, Francji i Niemczech jest filmem niemal w całości polskim  – powiedział prowadzący spotkanie.

 

Na scenie pojawili się aktorzy i współtwórcy filmu – m.in. Agata Buzek, odtwórczyni roli Leny – współtowarzyszki głównej bohaterki w łagrowych losach a także aktorki Maria Mamona i Magdalena Górska oraz aktorzy: Ksawery Szlenkier i Radosław Krzyżowski. W filmie wystąpili również m.in. Maria Seweryn, Zbigniew Zamachowski i Łukasz Garlicki. Gośćmi premiery „Wichrów Kołymy” byli również współscenarzysta obrazu – Wojciech Gajewicz a także odpowiadająca za scenografię filmu Ewa Skoczkowska i autor muzyki do filmu Włodzimierz Pawlik. Z publicznością spotkali się również producenci obrazu, dystrybutor, kierownik produkcji, charakteryzator i autorki kostiumów.

 

Od 8 października film „Wichry Kołymy” można będzie zobaczyć w polskich kinach. Dystrybutorem obrazu jest firma Big Ant.

08.10.2010