Premiera filmu „Wszystko" sfinansowanego przez internautów

– Ten film jest krótkometrażową, nieromantyczną, mocno ironiczną komedią. Historią pierwszej miłości, szczerej i największej, ale rozkosznie naiwnej i nieporadnej – mówią o „Wszystko” jego twórcy. W filmie wystąpiły wschodzące gwiazdy polskiego kina: Mateusz Banasiuk, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Antoni Pawlicki i Michał Koterski.

 

Premierowe pokazy odbędą się 7 lipca w warszawskim kinie Muranów. „Wszystko” to pierwszy polski film sfinansowany przez internautów.

 

Reżyser zaczął od założenia strony internetowej, na której prezentował scenariusz i storyboard. Za pośrednictwem strony prosił o wpłaty pieniędzy, które pomogłyby mu sfinansować film. Tak pozyskani „koproducenci” filmu zostaną wymienieni w napisach końcowych i otrzymają płytę DVD z filmem. Przedsięwzięcie poparła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, podkreślając, że jej priorytetem jest wspieranie młodych twórców, także tych działających niestandardowo.

Akcja okazała się sukcesem. Za zebrane od 688 osób ponad 28 tysięcy złotych i 20 tysięcy nagrody od PISF Wyrzykowski mógł zrobić zdjęcia, zmontować i przygotować pierwszą, jeszcze surową wersję filmu, na taśmie cyfrowej.

Projekcje kinowe odbywać się będą z taśmy 35 mm, ma to ułatwić profesjonalną dystrybucję filmu. Ma w tym pomóc także strona internetowa www.ChceZobaczycWszystko.net, na której można zadeklarować chęć obejrzenia filmu w kinie w swoim mieście.

Rozmowa z Arturem Wyrzykowskim w dziale Pierwsze Ujęcie.

 

30.06.2009