Premiera filmu "Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem"

23 listopada 2017 w kinie Kultura w Warszawie odbędzie się premierowy pokaz współfinansowanego przez PISF filmu dokumentalnego „Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem” w reżyserii Mieczysława Bartłomieja Vogta.

Premiera w warszawskim kinie Kultura

Pokaz premierowy filmu dokumentalnego Mieczysława Bartłomieja Vogta „Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem” odbędzie się 23 listopada 2017 o godz. 18:00 w Kinie Kultura w Warszawie. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności, w której udział wezmą: prof. Andrzej Paczkowski, Mirosław Chojecki, Michał Komar i Reżyser Mieczysław B. Vogt. Dyskusję poprowadzą prof. Ewa Marciniak i Artur Wolski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, konieczna jest rejestracja pod linkiem: www.premierafilmunajder.evenea.pl.

Zdzisław Najder

Zdzisław Najder to legenda „Solidarności”, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, były szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada. Film Vogta koncentruje się na latach 1975-1992, od utworzenia przez Najdera Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, po przejęcie funkcji dyrektora polskiej rozgłośni RWE, aż do wycofania się z życia
publicznego po ujawnieniu epizodu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Mieczysław Bartłomiej Vogt przedstawił w dokumencie, poprzez losy Zdzisława Najdera i z jego perspektywy, ważny okres we współczesnej historii Polski – transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej. Film obrazuje intelektualistę w świecie wielkiej polityki, która nosi znamiona bezwzględnej, cynicznej i przewrotnej gry. Bohater od pisania o historii literatury, czy też o historii w ogóle, przeszedł do próby wpłynięcia na jej bieg.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem i autorem scenariusza jest Mieczysław Bartłomiej Vogt. Producentem filmu jest Video Studio Gdańsk a koproducentami Europejskie Centrum Solidarności, TVP SA. Sponsorem głównym filmu jest Grupa Energa. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współorganizatorami pokazu filmu w Warszawie są: Stowarzyszanie Filmowców Polskich, Ośrodek KARTA, Kino Kultura. 

Na podstawie informacji prasowej 

06.11.2017