Premiera koprodukcji "Szron" na 70. MFF w Cannes

23 maja podczas 70. MFF w Cannes odbyła się premiera filmu „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa, z udziałem twórców. Międzynarodowa koprodukcja była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Brawa i owacje na premierze

23 maja podczas 70. MFF w Cannes odbyła się premiera filmu „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa z udziałem twórców. 

Francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja, współfinansowana przez PISF została pokazana w prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight), w której swoje obrazy prezentowali tacy twórcy jak: Werner Herzog, Martin Scorsese, Jim Jarmusch czy Michael Haneke. Publiczność nagrodziła obraz gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Andrzej Chyra: Tutaj w sposób szczególny odczuwa się magię kina

„Kiedy słyszysz Cannes – wiesz wszystko. To marzenie, cel, który mobilizuje” – powiedział odtwórca jednej z ról, aktor Andrzej Chyra, który przyjechał do Cannes na premierę filmu.

„Jest coś niezwykłego w tym miejscu, gdzie wśród smokingów, czerwonych dywanów, słońca i pięknych widoków, ludzie spotykają się, żeby wspólnie zobaczyć taki film jak »Szron«, który przenosi nas do zupełnie innej rzeczywistości. Tutaj w sposób szczególny odczuwa się magię kina, które samo w sobie jest odrębnym, niezależnym światem” – dodał aktor.

Międzynarodowa koprodukcja współfinansowana przez PISF

„Szron” to mocne i niezwykle aktualne kino, które zabiera nas w podróż do samego serca konfliktu na Ukrainie. Francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja w reżyserii litewskiego twórcy Sharunasa Bartasa to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy. W drodze poznają ludzi, których życie naznaczyła wojna i w bolesnych okolicznościach odkrywają złożoność swoich uczuć.

Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis. Muzykę do filmu stworzył wielokrotnie nagradzany polski kompozytor, Paweł Mykietyn.

Więcej informacji o polskiej obecności na 70. MFF w Cannes na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/polska-kinematografia-na-70-mff-w-cannes

Na podstawie informacji prasowej 

24.05.2017